RÍM, BRATISLAVA. Optimistky vedia, že na konci bude všetko dobré. Toto životné nastavenie život nielen uľahčuje, ale aj predlžuje. Potvrdila to americká štúdia American Journal od Epidemiology, podľa ktorej sa u optimistických žien znižuje riziko predčasnej smrti o 30 percent.
„Štúdie potvrdzuje, že optimizmus znižuje smrteľné riziko srdcového infarktu. Rovnako sa prejavuje aj pri infekcii, ochorení dýchacieho ústrojenstva alebo pri rakovine,“ povedala spoluautorka harvardskej štúdie Eric Kim.
Skúmali len ženy
Výskum zahŕňa údaje z rokov 2004 až 2012 získaných na 70 tisíc pacientkách zaradených do výskumu Nurses Health Study, z ktorých citujú nemecké médiá.
Vedci analyzovali, že u optimistickejších žien sa o 16 percent prejavilo nižšie riziko, že dostanú rakovinu, o 38 percent bolo nižšie riziko, že podľahnú srdcovému infarktu a o 39 percent bolo nižšie riziko smrti na mŕtvicu. Poznatky tiež potvrdili o 38 percent nižšie riziko na ochorenie dýchacieho ústrojenstva a o 52 percent nižšie riziko smrti v dôsledku infekcie.
Pozitívne nastavenie funguje
„Kým dnes sa úsilie väčšiny lekárov a verejného zdravotníctva sústreďujú na obmedzenie faktorov spôsobujúcich choroby, je zrejmé, že tu môže mať veľký význam psychologický faktor,“ hovorí Kim. Výskum tiež ukázal, že zdravý životný štýl vysvetľuje len z časti vzťah medzi optimizmom a rizikom úmrtia. „Ďalšou možnosťou je to, že pozitívnejší vzťah k životu nepriamo pôsobí na náš biologický systém,“ dodala Kim.
Nie je to prvá štúdia, ktorá dokazuje, že optimizmus má pozitívny vplyv na zdravie, ako píše agentúra ČTK, ukázala to už aj štúdiu Univerzity v Illinois. Harvardská štúdia však ako prvá skúmala aj psychické zdravie a potvrdila, že pozitívne zmýšľajúci ľudia majú zdravšie správanie a lepšie fungujú. „Je to kombinácia. Keď ste optimistickejší, máte zdravšie nastavenie. Zdravšie sa stravujete, trénujete a lepšie spíte,“ dodala Kim.
Prečítajte si aj Druhý názor lekára môže zachrániť život