Bola to najvýznamnejšia svetová architektka a autorka mnohých výnimočných stavieb. Vizionárka a kráľovná kriviek, ako ju mnohí nazývali, sa narodila v Iraku a svoj život zasvätila architektúre a výtvarnému umeniu. Bola autorkou mnohých významných stavieb, napríklad plaveckého štadiónu Aquatic Center v Londýne, vybudovaného pri príležitosti olympijskych hier v roku 2012. Včera Zaha Hadid vo veku 65 rokov zomrela na následky infarktu.

 

Plavecký štadión Aquatic Center v Londýne.

 

Podporovala ženy architektky

Prelomovou stavbou jej kariéry bola budova Rosenthalovho strediska pre súčasné umenie v Cincinnati z roku 2003. Zaha Hadid bola považovaná za významnú britskú architektku a maliarku, predstaviteľku dekonštruktivizmu. Jej návrhy sa vyhýbali pravým uhlom a mali ostré hrany. Svoj ateliér si vybudovala v Londýne v roku 1979. Zaha Hadid bola zároveň prvou ženou, ktorá získala zlatú medailu od Britského kráľovského inštitútu architektúry.

Ako prvá žena s Pritzkerovou cenou presadzovala viac žien v architektúre. “Už je oveľa viac uznávaných ženských architektiek. To neznamená, že je to jednoduché. V posledných rokoch však nastala obrovská zmena a v tomto vývoji budeme pokračovať,” povedala vtedy pre BBC.

 

 

 

Jej stavba na Slovensku

“Bola veľmi výrazná, nikto taký už tu nie je. Nikam nezapadala, a to myslím v dobrom slova zmysle. Žila vo vlastnom svete. Bola výnimočná,” povedal podľa BBC britský architekt Graham Morrison.  

Pre Slovensko je cťou, že sa možno onedlho bude môcť pýšiť stavbou od tejto významnej architektky. Zaha Hadid je autorkou architektonického návrhu stavieb projektu Čulenova v Bratislave. 

 

www.archdaily.com

 

Prečítajte si aj Ženy architektúru vyštudujú, muži jej vládnu