Klobúk, čižmy, vesta a všetko kožené. Už viete, o čo ide? Jasné, kovbojský štýl. „To je štýl, ktorý nikdy nestarne a je nadčasový,“ hodnotí pre Ženy v meste Štefánia Gajdošová Sikorska, módna návrhárka, dizajnérka a pedagogička na SOS v Košiciach.

Zoberme si kovbojské čižmy, ktoré majú charakteristicky zrezaný podpätok a ostrú špicu vpredu. Tento druh obuvi je vidieť na kresbách ešte v časoch Džingischána. Súčasné kovbojské čižmy mali zrejme svoj začiatok v 16. storočí, keď Španieli prišli do Mexika. Ostrá špica a klzká podrážka mali jazdcom pomôcť lepšie vsunúť nohu do strmeňa. Tí, ktorí sa starali o svoj dobytok, potrebovali pohodlnú obuv, ktorá dlho vydrží. Zrezaný podpätok, podobne ako upevnené sáry, zabezpečovali dlhšiu životnosť čižmy, lebo sa neodlamoval pri naskakovaní a zoskakovaní z koňa.

 

 

Kovbojské čižmy vo westerne 

Kovbojské čižmy za svoju popularitu vo svete vďačia filmovému priemyslu, ktorých ich objavil pred asi sto rokmi. Prvý americký western bez zvuku Veľká železničná lúpež nakrútili v roku 1903 v réžii Edwina S. Portera a prvý so zvukom In old Arizona v roku 1928 Raulom Walshom a Irvingom Cummingsom. Vďaka filmovým hviezdam ako John Wayne, Steve McQueen, Marlon Brando alebo Elvis Presley sa kovbojské čižmy stali hitom. Dodnes sa tieto čižmy tešia veľkej obľube po celom svete, ale najmä na juhu Spojených štátov. Veľmi rád sa v nich ukazoval aj bývalý americký prezident George W. Bush.

 

 

Kovbojský štýl to nie sú len čižmy, ale aj mnoho ďalších prvkov z prírodných materiálov. „Kovbojský klobúk so širokou krempou, opasok vybíjaný kovovými cvokmi, aby sa trblietal,“ hovorí Gajdošová Sikorska a upozorňuje na dôležité strapce. „Tie slúžili ako ozdoba, ale malí aj praktické využite: odháňali dotieravý hmyz“.

Samozrejme, s kovbojmi sa nám spájajú tiež džínsy a kockované košele. Gajdošová Sikorska k tomu pridáva ešte koženú vestu. Všetko v prírodných farbách zeme. „Farebnosť je dôležitá: teplé, prírodné odtiene hnedej, zelenej, ktoré malí kovbojovi napomôcť byť nenápadným, záhadným, splývajúcim s prírodou,“ doplňuje odborníčka.

 

 

Jeden prvok

Dnešný kovbojský outfit nemá veľa spoločného s westernovými hrdinami. Kovbojské doplnky sa dajú kombinovať s iným druhom oblečenia a pomiešať rôzne módne štýly. Dôležité je, aby sme to s kovbojskými elementami neprehnali. „Treba si vedieť vybrať len jeden prvok, aby sme nepôsobili ako na maškarnom plese,“ upozorňuje Gajdošová Sikorska.

Ženy v meste pripravili dve štylizácie: k jednoduchým čiernym šatám, ktoré sú zdobené drevenými korálkami sme pridali len čierny kovbojský klobúk.

 

 

V druhej štylizácií sme spojili viac kovbojských prvkov, ale tak, aby nepôsobili ťažko. Kockovaná košeľa má iné farby a ružovo-tyrkysovo- modré kocky pôsobia hravo. Klasické džínsy sme „odľahčili“ - obliekli sme ich kratšiu verziu, do polovice lýtka. Namiesto kovbojských čižiem sme si obuli čižmy so strapcami.

Je pravda, že kovbojský štýl nepatrí do práce. Asi ťažko si vieme predstaviť niekoho, kto nás obsluhuje v banke alebo prednáša na konferencii pedagógov v kovbojskom oblečení. Ale prečo by sme nemali pristupovať k móde hravo počas víkendov? Na party, vinobranie do Pezinka alebo len tak na prechádzku?

 

 

Prečítajte si aj Osviežujúca tyrkysová - ideálna farba nielen na pláž

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.