ŠTRASBURG, BRATISLAVA. Po historickom americko-ruskom summite Bush – Putin v roku 2005 bude zajtra Bratislava hostiť ďalší kľúčový summit. Na neformálnom stretnutí hláv štátov a vlád Európskej únie budú lídri hovoriť o tom, ako má Únia zvládnuť jedno z najťažších období, keď bojuje s migračnom krízou, vnútornou bezpečnosťou, s terorizmom, s odchodom jedného zo svojich členov a s nedôverou Európanov.
Zľava predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz, predseda NR SR Andrej Danko, predseda Európskej rady Donald Tusk, premiér Robert Fico, prezident Andrej Kiska, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák pred pracovnou večerou pri príležitosti neformálneho summitu.
Všetci hovoria o Bratislave
„Ja som vo svojom diplomatickom a politickom pôsobené nikdy nepočul tak často slovo Bratislava ako za posledných pár týždňov, pôjde určite o jeden z najdôležitejších summitov v histórii Únie. Prvý summit 27 po oznámení odchodu Británie a v čase mnohých výziev. Myšlienka vytvoriť si priestor a čas pre šéfov štátov a vlád, aby neboli tlačení časom a termínmi, ale mohli si otvorene povedať aj si vyčítať je myšlienka, ktorá sa rýchla ujala. Verím, že to bude začiatok nejakej novej tradície pri rokovaniach,“ povedal pre Ženy v meste v Štrasburgu eurokomisár Maroš Šefčovič.
Na summit príde 27 európskych lídrov, pozvánku nedostala britská premiérka Theresa May potom, čo sa Británia v referende v júni rozhodla vystúpiť z Únie. „Prekvapuje ma, s akou samozrejmosťou nepozývajú Britov, myslím si, že by mali. Pripadá mi to tak, ako keď chcem ukončiť nájom bytu k 1. januáru a vy mi už v lete vypnete teplú vodu,“ povedal Richard Sulík (SaS) z frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.
Predseda Európskej rady Donald Tusk.
Dlhý Tuskov list
Na summit, ktorý hosti Slovensko ako predsedajúca krajina Únie, pozval lídrov Donald Tusk listom, ktorý bol podľa pozorovateľov neobvykle dlhý a podrobný.
„Bola by totálna chyba brať negatívny výsledok britského referenda ako špecifický britský problém,“ napísal Tusk v päťstranovom liste s tým, že podobné pochybnosti majú milióny Európanov v ďalších krajinách. Po brexite preto musí byť summit v Bratislave „zlomom“. Je potrebné nájsť riešenie na ochranu vonkajších hraníc, posilnenie vnútornej bezpečnosti a boj proti terorizmu, ktoré trápi a Európanov.
Dôležitý summit to bude aj podľa nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. „Bratislavská agenda musí ukázať, že vieme reagovať spoločne,“ povedala pre nemecké médiá. „Na konci musíme občanov a občianky presvedčiť činmi,“ dodala.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Francois Hollande.
Spoločný názor na diagnózu
„Veľmi by som si želala, aby Slovensko pomohlo nielen pri pomenovaní problémov, ale najmä pri návrhoch riešení. Lebo budúcnosť Európskej únie je čisto v rukách predstaviteľov členských krajín. Oni dnes nesú zodpovednosť za ďalšiu podobu Únie. Pri jej formulovaní musia brať do úvahy nielen svoje predstavy ale byť vnímaví aj smerom k nespokojnosti či strachu ľudí,“ povedala europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA), ktorá je patrí v europarlamente k Európskym konzervatívcom a reformistom.
Od summitu sa neočakávajú konkrétne výsledky, má dať lídrom priestor neformálne hovoriť o problémoch Únie. „Nemôžeme od BA očakávať jeden sofistikovaný kompletný recept na všetky problémy, ktoré sa nahromadili za posledné desaťročia. Je potrebné nájsť spoločný názor na diagnózu, potrebujeme otvorenú debata, ktorá tu na úrovní hláv štátov a premiérov tu chýbala,“ povedal štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok.
Rozdeľuje téma utečencov
Lídri sa stretnú čase, keď pozorovatelia hovoria o veľmi napätých vzťahoch medzi niektorými štátmi. Nemeckí ministri sa nezdravia s niektorými ministrami z Visegrádskej štvorky. Rozdeľuje ich téma utečencov a povinných kvót, ktoré Visegrádska štvorka odmietla.
„Potrebujeme preklenúť rozdiely pokiaľ ide o migráciu, nemáme rovnaký názor na povinné kvóty. Potrebná bude flexibilná solidarita, ktorá umožní členským štátom hľadať iné formy solidarity, ktorá je potrebná,“ dodal Korčok.
„Rozhodne to bude veľmi dôležitý summit, nečakám, že bude prelomový, ale ani skeptici nebudú môcť popierať jeho význam. Verím, že v jeho záveroch budú naštartované konkrétne veci, o ktorých sa bude v najbližšom čase diskutovať,“ povedal europoslanec Eduard Kukan z frakcie európskych ľudovcov.
Prečítajte si aj O čom bude “Agenda z Bratislavy“?