BRATISLAVA. Dve farebné čiarky, nákup drobných kúskov oblečenia, zaguľaťujúce sa bruško, chvíle občas ťažké, ale hlavne plné radosti a očakávania nového člena rodiny. Akokoľvek by mamy a budúce mamy popísali svoje tehotenstvo, mnohé z nich asi spája silný zážitok konfrontácie ich predstáv s drsnou realitou slovenských pôrodníc. A presne tieto zážitky si vzala na mušku slovenská dokumentaristka a tiež mama Zuzana Límová v snímke Medzi nami.

 

Medzi nami (BEFORE I MET YOU).  Foto - www.jedensvet.sk

 

Mamy kontra zdravotníci

Medzi nami je vizuálne aj obsahovo pôsobivý dokument o slovenskom pôrodníctve, ale dalo by sa povedať, že aj o zdravotníctve ako takom. Konfrontuje výpovede matiek a zdravotníckeho personálu, stavia do protikladu traumatické spomienky rodičiek s pragmatickým, ale často zbytočne a nevhodne cynickým pohľadom zdravotníkov. V radoch zdravotníckeho personálu sa nájdu ľudia, ktorí sa na pôrod dívajú tradične a trvajú na tom, že by sa mal prevádzať tak ako roky doteraz, ale aj takí a také, ktoré vidia potenciál pre zmenu a potenciálne zlepšenie podmienok.

Zážitky, ktoré film “zaznamenáva”, sú bezpochyby známe mnohým matkám na Slovensku. Či sú tieto zážitky nutnou rutinou pôrodu, je otázne. Čo vo filme chýba, je pohľad otcov. Ich účasť na samotnom pôrode je obmedzená, iste však neradi vidia, ako je s ich milovanými partnerkami a matkami ich detí zle zaobchádzané. Na strane druhej, ich absencia vo filme len zdôrazňuje ich nedobrovoľnú absenciu vo chvíľach, keď ich ich ženy najviac potrebujú. O prítomnosť cudzích ľudí však na sále nie núdza.

 

Súkromie ide pri pôrode bokom

Veľmi nepríjemné procedúry s často otáznym opodstatnením sa vykonávajú pod dohľadom niekoľkočlenného tímu odborníkov, otázky súkromia a dôstojnosti idú bokom, zatiaľ čo za prítomnosť partnera pri pôrode je nutné doplácať. Na fyzický, či mentálny komfort rodičky sa podľa dokumentu veľmi nehľadí a ženy sú často stavané do pozície poslúchajúcich podriadených, ktoré majú doktori “právo” utíšiť, ako sa hrdo priznal jeden z pôrodníkov “brachiálne” (rozumej, ručne stručne).

Čo je na tomto nelichotivom pohľade pravdy môžete posúdiť na vlastné oči. Na premiére filmu, ktorú uvedie festival Jeden svet, bude prítomná aj odvážna režisérka, ktorá sa do tejto citlivej a často opomínanej témy pustila s vervou, ktorá sa cení. A či už sa na vec dívame tak, či onak, na jednom sa asi zhodneme; ak si veľká časť žien zažíva čo i len zlomok natočených situácií, mali by sme sa nad stavom našich pôrodníc vážne zamyslieť.

Viac informácií o filme a programe festivalu nájdete na www.jedensvet.sk.

 

 

(Portál Ženy v meste je mediálnym partnerom festivalu Jeden svet)

 

Prečítajte si aj