BRATISLAVA. S príchodom malého člena rodiny sa väčšina rodičov zamyslí nad tým, čo, kedy a ako bude ich potomok konzumovať. Nejedna rodina zmení celý svoj jedálniček.

„To, aké chute naše deti naučíme, si odnesú do dospelosti,” hovorí poradkyňa na zdravú výživu Michaela Bebová, ktorá vedie portál Biochemicka.cz. Radí vyhnúť sa všetkému krikľavo farebnému s cukrom na prvom mieste v zložení.

Nevhodné sú podľa nej aj výrazne slané potraviny a kečup. „Priemyselne vyrábaný kečup pred deťmi radšej úplne zatajte,” hovorí o dvoj- či trojročných deťoch. 

 

Trojročná hranica

„Malé dieťa do troch rokov má úplne iné stravovacie požiadavky v súvislosti s vývojom organizmu ako my dospelí,” hovorí odborníčka na zdravé stravovanie Silvia Horecká, ktorá vedie blog Terapia jedlom. Deti sú konzervatívne a majú radi jednoduchú stravu, dodáva. Do troch rokov im podľa nej stačí poznať okolo 50 potravín.

„Za veľmi rizikový druh potravín  považujem cukríky a nekvalitné čokolády, sladené nápoje,” hovorí. Za najhoršie považuje sladkosti s pridaným fruktózovým či glukózovým sirupom s éčkami. Nevhodné sú podľa nej aj umelé sladidlá a izoláty stévie - najčastejšie je používaný steviozid.

„Ak silou mocou chce vaše dieťa sladkosti, tak mu urobte palacinky s džemom alebo to riešte ovocím či kvalitnou čokoládou,” hovorí. Namiesto sladených nápojov je podľa nej najlepšia čistá voda, prípadne ovocné či bylinkové čaje nanajvýš osladené medom.

 

Celozrnný? Biely? Domáci!

Experimentovať netreba podľa Horeckej ani s celozrnnými múkami. „Tráviaci trakt a vylučovací aparát malého dieťaťa stále dozrieva a príliš veľa vlákniny mu skôr škodí ako prospieva,” hovorí. Za ideálnu považuje napríklad hladkú špaldovú múku, pšenovú múku a ovsenú múku.

To však podľa nej neznamená, že v obchode kúpim dieťaťu biely rožok namiesto celozrnného s vysokým obsahom vlákniny.

Nákup priemyselne spracovaných polotovarov, medzi ktoré radí aj pečivo - či už celozrnne, hnedé alebo biele, neodporúča. „Chlieb napríklad kváskový a pečivo pokiaľ ho nevieme zabezpečiť v domácej kvalite by nemalo byť dennou súčasťou potravy pre deti do troch rokov,” vysvetľuje. Dôležité je podľa nej pochopiť význam domáceho pečenia.

Špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu Margit Slimáková odporúča vyhýbať sa potravinám špeciálne určeným pre deti. Mnohé z nich obsahujú nadmerné množstvá cukrov, vysvetľuje, a ani pár vitamínov navyše z nich zdravú potravinu neurobí. „Práve najviac reklamované detské potraviny patria často k tým najmenej zdravím,” hovorí.  

 

Obrázok detskú stravu nerobí

Pre deti je povolený len zlom prídavných látok, upozorňuje vyštudovaný chemik a autor knihy Tajemství výrobců potravin Vít Syrový. „Obmedzenie rizikových aditív je však len u výrobkov, na ktorých je vyslovene uvedené, že sú pre dojčatá a malé deti,” hovorí.

Neplatí to podľa neho pre pochutiny s namaľovanými postavičkami či označením „detské“ ako napríklad detské párky. Pri preštudovaní zloženia je jasné, že výrobca obmedzenia pre malé deti nebral vôbec do úvahy, dopĺňa.

Pre detskú stravu sú zakázané všetky konzervované, umelo prifarbované, umelo prisladzované potraviny, vysvetľuje Syrový. Nevhodné chemické látky totiž pri pozornejšom pohľade nájdeme podľa neho aj v rôznych pochúťkach ako sú zmrzliny, cukríky, tvarohové krémy.

Pre deti neodporúča mrazené potraviny ako filé, hranolky. Sú plné fosfátov, vysvetľuje. Nevhodné sú aj salámy, šunky či párky, ktoré obsahujú rýchlosoľ plnú dusitanov. „Detský organizmus väčšinou ešte nie je schopný včas premeniť dusitany na menej škodlivé látky,” hovorí.