VIEDEŇ. Cez pracovný deň ňou prejde 60-tisíc Viedenčanov, Rakúšanov či turistov. V soboty až 75-tisíc. Od 19. storočia je Mariahilferstrasse vo Viedni jednou z najvýznamnejších a najslávnejších obchodných ulíc.

Od dnes je 1,6 kilometra dlhá ulica oficiálne pešou zónou. Môžete tam nakupovať, kávičkovať, pripojiť sa na internet, prechádzať sa pešo alebo na bicykli. Jeden z najväčších projektov na skvalitnenie života vo Viedni zabral 11 mesiacov. Prestavba na pešiu zónu stála viac ako 25 miliónov eur.

 

 

Téma pre celé Rakúsko

Dlho bola jedna ulica témou v celom Rakúsku. Začalo sa to hlasovaním v marci 2014, keď viac ako 53 percent Viedenčanov odsúhlasilo utlmenie dopravy na Mariahilferstrasse. Rozdiel medzi zástancami a odporcami pešej zóny bol malý: len 2 323 hlasov.

Hoci si Rakúšania veľmi potrpia na životné prostredie a zdravý životný štýl, proti vylúčeniu dopravy z nákupnej ulice boli mnohí. Šoféri, ktorí si museli zvykať na dopravný chaos a výluku, ale  aj obchodníci.

Ako Claus Slama, ktorý má na Mariahilfer Strasse 71 štýlový obchod s bytovými doplnkami, kam chodia nakupovať mnohí svadobní hostia dary pre nevesty. Keď sme s ním v septembri minulého roka hovorili, bol na zmeny, ktoré ulicu čakajú, nahnevaný.

„Pre nás je to veľká nevýhoda. A začína sa prejavovať na obrate,“ hovorí šéf firmy, ktorá zdobí nákupnú ulicu elegantnými výkladmi už od roku 1965. Jeho zákazníci chodili do obchodu s autami, pretože má buď veľký alebo krehký tovar, aký na bicykli neodveziete. Na tržbách to pocítili už druhý týždeň.

 

 

Obchodníci nemajú radi zmeny

Hermann Knoflacher, ktorý naplánoval niekoľko peších zón vo Viedni, Eisenstadte aj v Salzburgu pripomínal, že miestni obyvatelia i obchodníci protestovali vždy.

„Ľudia si na niečo zvyknú, aj keď je to zlé. Zmeny pochvália až dodatočne,“ povedal vtedy pre denník Der Standard. Ak je však pešia zóna naplánovaná dobre, je to podľa Knoflachera jednoznačne výhoda. „Obrat v pešej zóne stúpne vo všeobecnosti o 20 percent,“ hovorí expert.

Viedeň už takúto úspešné pešou zónu má. Je to Kärntner Strasse medzi Viedenskou štátnou operou a Dómom sv. Štefana. Tam je pešia zóna od 6. augusta 1974 a dnes si len málokto pamätá, že namiesto davu Rakúšanov a turistov tam kedysi prechádzali autá.

Od soboty 1. augusta je ňou aj Mariahilferstrasse. Po 11 mesiacoch prestavby jednu z najkrajších nákupných ulíc v Európe slávnostne otvorili a celú sobotu tam budú sprievodné akcie.  

„To, že mnohým  z nás pribudli sivé vlasy je určite spojené s prestavbou Mariahilferstrasse, ale je to vydarený projekt, z ktorého mám obrovskú radosť,“ povedala pre denník Der Standard viceprimátorka Viedne Maria Vassilakou. Podľa neho budú teraz vedieť lepšie postupovať pri prestavbe ďalších peších zón v krajine.  

 

 

Prečítajte si aj Vo Viedni sa tento rok chodí pešo 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.