NOVÝ JIČÍN, BRATISLAVA. Pacientiek s mykózami a rôznymi kožnými zápalmi má česká gynekologička MUDr. Martina Valešová veľa. V Česku i na Slovensku trpí mykózami 70 percent žien, mnohé opakovane. V ambulancii v Novom Jičíne, ktorú gynekologička Valešová vlastní so svojím manželom, nasadzujú na mykózy okrem liečby ešte striebornú bielizeň. „Hlavne pacientky s chronickými mykózami sú spokojné, že im to pomáha. Je to pre nás odskúšaná podporná terapia k liečbe, “ hovorí Valešová o svojich skúsenostiach za tri roky.
Strieborná bielizeň má rýchly účinok aj pri rôznych kožných zápaloch. „Tam hovoria pacienky o úľave už za niekoľko hodín,“ dodáva gynekologička, ktorá sama začala bielizeň nosiť, keď mala zdravotné problémy po používaní vírivky.
To, že má striebro antibakteriálne účinky, využívali už starí Rimania. Používali strieborné taniere, misy, do vody dávali strieborné mince, aby udržiavali jedlo aj vodu dlhšie bez choroboplodných zárodkov a predchádzali najrôznejším chorobám. Ionty striebra ničia a bránia rastu baktérií, plesní, húb, kvasiniek a potlačujú nepríjemné zápachy.
Antibakteriálne účinky striebra sa využívajú aj v textile a to dvoma spôsobmi. Technológia sanitized a podobná nanotechnológia znamená, že sa výrobok namočí do strieborného kúpeľa a častice striebra ostanú na povrchu látky. Nevýhodou je, že po vypraní striebro zmizne a u ľudí to môže pri priamom styku s pokožkou vyvolať alergickú reakciu.
Prať môžete, účinky ostávajú
„Obe tieto technológie v Nemecku a v škandinávskych krajinách pred dvoma rokmi zakázali. Ekológovia protestovali, pretože striebro sa po vypraní textilu dostávalo do kanalizácií a zamorilo spodné vody. My sme vyvinuli tretí spôsob,“ hovorí Dalibor Vida, obchodný riaditeľ firmy v českom Bohumíne, ktorý predáva striebornú bielizeň. Vysvetľuje, že striebrom obohacujú rovno vlákno, z ktorého sa potom utká látka. „Striebro je vo vnútri vlákna, to znamená, že je vo výrobku navždy, nikdy ho nevyperiete, takže odpadávajú alergické reakcie,“ hovorí o bielizni, ktorá získala certifikát zdravotnícke prostriedky triedy 1 od Inštitútu technickej kontroly v Zlíne. Ročne predajú asi 20-tisíc kusov bielizne, tento rok prvý raz ponúkajú aj plavky, keďže problémy s mykózami narastajú po návštevách kúpalísk či plavárni.
„Strieborné dámske prádlo znižuje časté opakovanie mykóz, ale aj urýchľuje hojenie rán napríklad pri holení i žien po pôrode cisárskym rezom,“ dodáva Vida.
Pre mamu i partnera
Anna Kolesíková z Bratislavy používa striebornú bielizeň rok, ale nie kvôli mykóze. „Kupujem ju vlastne celej rodine. Mojej 85-ročnej mame, ktorá má problém s únikom moču, a bielizeň pohlcuje pachy, aj keď sa potí. A môj partner, ktorý strávi veľa času za volantom, používa ponožky, ktorý absorbujú pot a zápach,“ hovorí. Ona sama si bielizeň kupuje pre dobrý materiál a strih. Má s tým jediný problém. Musí mame pripomínať, že bielizeň nesmie žehliť, inak sa antibakteriálne účinky striebra stratia. „Aj to je veľká výhoda, stačí to vyprať a nežehliť,“ pochvaľuje si.
Strieborná bielizeň sa druhý rok predáva aj na Slovensku. „Striebro zabíja až 600 alebo 700 druhov baktérií, takže naša spodná bielizeň zabraňuje rozmnožovanie baktérií,“ hovorí podnikateľka Gabriela Justová, ktorá toho vie veľa o zdravotných problémoch žien od mamy gynekologičky. Ženy u nej nenakupujú len spodnú bielizeň. „Chodí k nám veľa mladých športovcov a kupujú termoprádlo. Nespotia sa v ňom a lyžovať či robiť horskú turistiku v ňom môžu bez vyprania aj niekoľko dní,“ hovorí.