Na začiatku hry Memonik bolo zadanie na vytvorenie hračky. Ako vlastne tento nápad vznikol?
„Keď som vošla do hračkárstva, žasla som nad tým, koľko hračiek už existuje. Stačí si len vybrať. Sama seba som sa pýtala, či má vôbec ešte zmysel navrhnúť ďalšiu klasickú hračku. Premýšľala som ako prispieť niečím novým do tohto množstva produktov. Chcela som vytvoriť niečo, čo by bolo nielen zábavné, ale aj edukačné a zaujímavé pre deti. Tak mi napadlo, že spravím niečo pre pre výnimočné deti so zrakovým hendikepom.“
Prečo práve pexeso?
„Išla som do internátnej školy pre deti so zrakovým hendikepom. Chcela som spoznať ich hračky a detský svet. Deti boli úžasné, veľmi živé a komunikatívne. No veľa ich hračiek bolo vyrobených z rúk učiteliek, museli sa častokrát vynájsť lebo výber hračiek pre nevidiacich je dosť malý. Detí som sa preto priamo opýtala, akú hračku by chceli. A z jedného dievčatka vyhŕklo: Pexeso! Nápad pexesa sa mi zapáčil, lebo to bola v detstve aj moja obľúbená hra. Bolo zaujímavé hľadať cestu ako sprostredkovať hru, ktorá je založená hlavne na grafikom stvárnení nevidiacim deťom.“
Nikoleta Čeligová má 26 rokov, pochádza z Nitry. Ukončila štúdium na Vysokej škole výtvarných umení. Hra nielen pre nevidiace deti Memonik a jej tehotenský a ovulačný test pre nevidiace ženy s indikátorom menštruácie SHE boli ocenené aj v súťaži Národná cena za dizajn. Hmatové pexeso bolo ocenené aj v Česku v súťaži Design Talent. O sebe hovorí: „Ako designérku ma vystihuje, že si často komplikujem život a rada sa vydávam úplne inou cestou. Mnohokrát aj zložitejšou, ale o to zaujímavejšou. Rada do produktov vkladám akúsi pridanú hodnotu.“
Ako sa deťom Memonik páčil?
„Vytvorený prototyp som išla s malou dušičkou otestovať späť do internátnej školy. Zahrať si to mala mladá nevidiaca šachistka a jej súper. Prekvapil ma ich výkon a nadšenie pre hru, strašne sa im pexeso páčilo a chceli si ho nechať. Mňa to veľmi potešilo a zároveň nakoplo. Preto som riešila ako Memonik rozmnožiť a dostať k deťom keďže sa s mojim prototypom pexesa nechceli rozlúčiť. Rozhodla som sa, že napíšem zo dva granty na rozbeh projektu.“
V čom je táto hra iná?
„Je to hra, ktorá prepája vidiaci a nevidiaci svet. Pri tejto hre sa nevidiace deti necítia hendikepované. Nevidiace deti cez hru spoznajú svet vidiacich a tie vidiace zase ten nevidiaci. A to všetko formou zábavy, ktorá zmazáva bariéry. Možno práve vďaka tejto hre sa nebudú deti v dospelosti báť podať nevidiacemu pomocnú ruku. Hra nie je len o zábave – deti si precvičia trpezlivosť, priestorovú orientáciu, hmatovú pamäť, jemnú motoriku a fair play.“
Hmatové pexeso Memonik si môžete teraz kúpiť v predpredaji cez Startlab.sk/memonik. Vyrábať by sa malo začať ak sa vyzbiera suma 5000 eur, chýba už len niečo vyše tisícky eur. Hru vlastní už aj Adela Banášová, Katka Koščová a dokonca aj prezident Andrej Kiska.
Ako sa hrá toto pexeso?
„Memonik sa hrá ako klasické pexeso len bez zraku. S Memonikom si môžete zahrať aj hru čierny Peter. Je zaujímavé, že veľa detí si napríklad spája aj logické dvojice materiálov ako drevo a šmirgeľ, či silikón a froté uterák. Hra je plná nových pocitov. Je len veľmi málo hier a aktivít pri ktorých vaše oči oddychujú a zapájajú sa vám úplne iné vnemy a zmysly. Pri hre udržujete s človekom verbálnu komunikáciu spojenú s dotykom, čo je úplne iný zážitok. A to hlavne dnes, keď si udržujeme svoju konformnú zónu a odstup.“
Dá sa hra už niekde kúpiť?
„Hrá sa dá kúpiť do 24. júna v predpredaji na startlabe. Tí, čo si ju takto kúpia, pomôžu hru dostať do predajní. Po kampani sa bude dať Memonik kúpiť cez náš web a v niektorých predajniach.“
Aký je o hru záujem?
„Memonik ľudí oslovuje nielen ako hračka, ale napríklad aj ako montessori pomôcka. Dokonca ju niektorí používajú ako teambuildingovú aktivitu. Keď chodíme medzi ľudí tak na ňu veľmi pozitívne reagujú. Hrajú deti dospeláci, seniori, biznismeni, je to naozaj hra pre všetkých.“
Chystáte nejaké rozšírenia či zmeny pre Memonik?
„Nová edícia Memoniku bude obohatená o ďalšie pexeso s ilustráciami z rozprávky Mimi a Líza. S autorkou Katkou Kerekesovou sme sa rozhodli tieto dva projekty prepojiť, keďže naša myšlienka je úplne totožná. V budúcnosti určite zvažujeme i pridávanie nových materiálov.“
Čo plánujete do budúcna?
„Team sa rozrástol o troch veľmi šikovných ľudí Juraja Podroužka, Petra Brtáňa a Filipa Györeho ktorý mi pomáhajú rozložiť sily a tak mi vzniká väčší priestor pre tvorbu ďalších produktov. Tiež by sa nám páčilo, ak by sa začal vyrábať tehotenský a ovulačný test pre nevidiace ženy s indikátorom menštruácie SHE. Potrebujeme však nájsť firmu na spoluprácu.“
Prečítajte si aj Šteňa domov na jeden rok? Pri vodiacich psoch sa to dá