Na mojich školeniach vysvetľujem rozdiel medzi pracovnými a spoločenskými pravidlami správania sa. Keď hovorím o rozdieloch v týchto dvoch sférach, poukazujem na rovnosť pohlaví v práci aj z dôvodu Medzinárodného dňa žien (MDŽ). Pýtam sa, či ženy dostávajú v práci od kolegov a nadriadených mužov kvety, či ich doma manžel, partner, otec obdaruje. Moja a mladšia generácia netuší, prečo by sa mal tento deň oslavovať a o čom je MDŽ. Spájajú ho s komunizmom. A pritom má tento sviatok spoločný s komunizmom iba to, ako veľkolepo sa slávil.
Ženám kladiem otázku, či chcú mať rovnaké pracovné postavenie ako muži, či chcú zarábať ako muži, ale aj mať zodpovednosť a tvrdo pracovať ako muži… tak toto je sviatok pre tie, ktoré to chcú. MDŽ nie je o tom, že som žena, a preto si ma muži uctite. Je to o ženách, ktoré chcú mať rovnaké pracovné postavenie ako muži.
Wikipédia vám rada odpovie na historické súvislosti http://bit.ly/2mxmITG. Zatiaľ v skratke. V USA v roku 1908 štrajkovali šičky za zlepšenie pracovných podmienok a odvtedy boj žien za rovnoprávnosť v práci stále pokračuje. Niekde sa to podarilo, inde sa stále bojuje, no je isté, že 8. marca by mohli muži ženám prejaviť úctu a vďaku za to, že majú snahu pracovať po boku mužov a stať sa rovnocennými partnermi v práci. 8. marca by muži mohli aspoň kvetmi poďakovať ženám za to, že ich stretávame v rôznych oblastiach, na rôznych pozíciách a aj ženám v domácnosti vzdať vďaku za starostlivosť o rodinu.
Veď aj to je práca, i keď nie zaplatená peniazmi, ale rodinnou pohodou, šťastím a láskou. V 20. storočí ženy v niektorých pracovných oblastiach výrazne vytlačili mužov. Sebauplatnenie, zmysluplne strávený čas, kontakt s ľuďmi, úspech a, samozrejme, prispenie do rodinného rozpočtu sú asi najčastejšie dôvody, prečo ženy opúšťajú svoje domovy a pracujú ako zamestnankyne či podnikajú. Nemyslím si, že ženy chcú brať mužom prácu. Túžia sa realizovať a MDŽ je pripomienkou toho, že v mnohých krajinách aj môžu.
Môj otec nezabúda na MDŽ a každej žene v rodine daruje v tento deň kvietok. Robí tak už od nášho detstva. A nám sa to veľmi páči.
(Autorka je lektorkou spoločenskej etikety a biznis protokolu a autorkou blogu Mladý džentlemen)
.
Prečítajte si aj Čo naučiť syna, než pôjde na svoj prvý ples