BUDAPEŠŤ, BRATISLAVA. Verejnoprávna maďarská televízia ignoruje desaťčlenný tím utečencov, ktorý prvýkrát v histórii olympijských hier súťaži v Rio de Janeiro. Keď 18-ročná plavkyňa Jusra Mardiniová zo Sýrie zvíťazila v rozplavbe na 100 metrov motýlika žien, televízia MTV jej meno neuviedla, ani ju neoznačila za víťazku.
Opozícia hovorí o cenzúre
Podľa ORF tým reportér televízie zamlčal štatút utečenkyne. Jusra reprezentuje v Rio de Janeiro tím utečencov. Ten pozostáva zo športovcov, ktorí tak ako Jusra utiekli pred vojnou a humanitárnou katastrofou zo svojej vlasti a nemôžu ju reprezentovať. Tím bojuje o medaile bez národnej zástavy a bez národnej hymny.
„Budú symbolom nádeje pre všetkých utečencov a svet upozornia na veľkosť tejto krízy,“ povedal o tíme Thomas Bach, predseda Medzinárodného olympijského výboru.
Opozičné médiá v Budapešti označili prípad Jusry Mardiniovej za cenzúru. Pravicovo-konzervatívna vláda Viktora Orbána nie je naklonená utečencom. Štátne médiá označujú ľudí na úteku za ekonomických utečencov a potencionálnych teroristov. V krajine bude 2. októbra referendum o kvótach na utečencov, ktoré navrhuje Európska únia a maďarská vláda ich odmieta.
Ako za socializmu
Sýrska plavkyňa minulý rok v lete utiekla aj so svojou o tri roky staršou sestrou Sarah zo Sýrie. Utiekli do Bejrútu a potom do Turecka. Tam zaplatili pašerákom, aby ich preplavili cez more do Grécka. V člne pre sedem ľudí sedeli dvadsiati. Keď čln prišiel o motor, hrozilo, že sa utopia. Z 20 ľudí nevedelo 17 plávať. „Hovorila som si, že by to bola naozaj hanba, ak by som sa utopila a som plavkyňa,“ povedala podľa denníka The Guardian 18-ročná Jusra Mardíniová neskôr na tlačovej konferencii v Berlíne.
A tak skočili do mora - Jusra, jej sestra a ešte jedna žena. Tri hodiny ťahali čln, až všetkých dostali do bezpečia na ostrov Lesbos.
Podobnú cenzúru ako pri sýrskej utečenkyni zažilo Maďarsko za socializmu, keď hral Real Madrid priateľský zápas proti Vasas Budapešť. Maďarské noviny vtedy uviedli desať hráčov tímu Realu Madrid, ale zamlčali meno jedenásteho hráča. Bol ním legendárny Ferenc Puskas, ktorý z krajiny utiekol po potlačení ľudového povstania v roku 1956. Počas komunistickej diktatúry bol považovaný za "zradcu".
Prečítajte si aj Sýrska plavkyňa zachránila čln s utečencami. Na olympiáde v Riu chce nastúpiť za tím utečencov