My sme spokojní ako žijeme, ale naše deti ľutujeme, čo ich čaká. Myslíme si, že sa už nikdy nebudú mať tak dobre ako my. Väčšina Európy a Spojených štátov amerických prežíva pesimizmus, aký tu nebol od veľkej krízy v 30. rokoch minulého storočia.
Foto - archív zvm
Európania pochybujú viac
V lepší živote budúcej generácie neveria takmer dve tretiny Američanov, vo Francúzsku o tom pochybuje viac ako 70 percent ľudí, podobne je na tom Británia, Španielsko, Taliansko a dokonca Nemecko.
“Aj v rozvinutých ekonomikách, kde ľudia hovoria, že sa majú dobre, ako Nemecko, Holandsko a Švédsko, majú obavy z toho, čo čaká ich deti,” povedal pre New York Times Bruse Stokes z washingtonského inštitútu Pew Research Center, ktorý štúdiu urobil v apríli. “Hoci nezamestnanosť klesla a hospodársky rast sa vracia po finančnej kríze, rastie pesimizmus či toto nie je len dočasný fenomén,” dodal.
V Británii 51 obyvateľov hovorí, že sa majú ekonomicky dobre, ale len 24 verí, že na tom bude budúca generácia lepšie.
V Spojených štátoch, hodnotí súčasnosť dobre 58 percent, čo je viac v porovnaní so 40 percentami v roku 2015, ale len 37 percent verí, že ich deti sa budú mať lepšie.
Dutch, Germans, Swedes and Indians are most positive about their national economies among nations surveyed https://t.co/z6ZJ6P298S pic.twitter.com/LqMxYZMzuY
— Pew Research Center (@pewresearch) June 5, 2017
V Ghane veria viac
V Nemecku je to ešte výraznejšie, pretože tam je až 86 percent Nemcov spokojných so súčasnou ekonomikou, čo je po Holandsku najviac v eurozóne, ale len 36 percent verí, že sa ich deťom bude dariť lepšie. Vo Francúzsku je so súčasným stavom spokojných 21 percent ľudí, ale len 9 percent hovorí, že budúcu generáciu čakajú lepšie časy.
Viac v budúcnosť veria napríklad obyvatelia Ghany, kde je 46 percent spokojných, ako sa im vedie dnes, ale až 63 hovorí o lepšej budúcnosti pre ich dcéry a synov.
.
Prečítajte si aj Riaditeľka Bratislava Design Week Ľubica Hustá: Mladá generácia sa vracia k originálnej kvalite