V pozadí šumí more a žena ho zamyslene sleduje z útesu oblečená v peleríne. Do vlnobitia hrá dramatická hudba a ona hovorí o tom, ako miluje Francúzsko. „Som žena,“ hovorí Marine Le Penová vo svojom oficiálnom klipe k prezidentským voľbám Marine2017. Žena, ktorá sa ako tvrdá bojovníčka presadila v mužskom svete, bojuje v kampani o hlasy žien. Potrebuje ich, aby sa stala prvou francúzskou prezidentkou.

V klipe sa voličom prihovára ako žena, ako matka a ako právnička, ktorej záleží na osude Francúzska. „Ako žena vnímam narastajúci počet obmedzení slobody, ktorých v celej krajine pribúda pre islamský fundamentalizmus, beriem to ako extrémne násilie,“ hovorí šéfka krajne pravicového Národného frontu, keď listuje v rodinnom albume. Ako žena, mama, ktorá sama vychováva tri deti a právnička sa snaží hlavne ženám povedať, že ich chce chrániť pred islamistami, ponižovaním a násilím.

 

 

Zmenila názor žien

„Marine Le Penová pochopila, že voličky majú strategický význam. Až 53 percent zapísaných voličov sú totiž ženy,“ hovorí pre portál deutschlandradiokultur.de nemecká politologička Nonna Mayerová, ktorá sa dlhodobo venuje fungovaniu nacionalistického Národného hnutia. „Ženy dlhé roky odmietali krajne pravicové strany ako Národný front, ktoré vnímali ako násilnícke, extrémistické, sexistické. Ale Marine Le Penová tento pohľad na stranu zmenila, zjemnila tón a mala s tým úspech,“ hovorí politologička.  

Le Penová sa snaží viesť Národný front celkom inak ako jej otec Jean-Marie Le Pen, ktorý hnutie založil a viedol od roku 1972 do roku 2011. Jej otec bol počas svoje politickej éry 25-krát právoplatne odsúdený, trikrát za fyzické napadnutie, väčšinou za rasistické a antisemitské vyjadrenia. Za vyhlásenie, že „plynové komory boli len detailom dejín počas druhej svetovej vojny“ dostal v roku 1991 pokutu 183-tisíc eur.

Le Penová zmiernila tón svojho otca, ale nadšenie pre ženské témy iba predstiera. V programe, ktorý chce ako prezidentka Francúzska realizovať, sú v 144 bodoch tri vety o ženských právach.

„Brániť práva žien znamená: 1. bojovať proti islamizmu, ktorý obmedzuje zásadné slobody, 2. zostaviť akčný plán na rovnaké platy pre mužov a ženy, 3. vysporiadať sa so sociálnymi neistotami a nezamestnanosťou.“

 

Marine Le Penová pri krave Fine, ktorá je symbolom veľtrhu poľnohospodárstva v Paríži. Foto - TASR/AP

 

Le Penová hlasuje proti ženám

Inak sa krajne pravicová francúzska politička nespráva ani v Európskom parlamente, kde funguje od roku 2004. „Le Penová je určite najhoršia kandidátka na boj za ženské práva. Systematicky hlasovala za akúkoľvek možnosť zlepšiť podmienky žien v Európe. Hlasovala proti rezolúcii za genderovú rovnosť a posilnenie žien v digitálnej dobe, tiež bola proti zlepšeniu podmienok, ktoré by dostali viac žien do európskych firiem,“ povedala pre Ženy  v meste novinárka a zakladateľka feministického časopisu Les Glorieuses, ktorý analyzoval kandidátov na francúzskeho prezident podľa toho, čo urobili pre alebo proti ženám.

Plamenné reči Marine Le Pen o ženských právach tak väčšinou odmenia potleskom muži. „Pre mňa je Le Penová hlavne žena s fašistickými názormi, ktoré sú v protiklade s hodnotami demokracie, na ktoré je Francúzsko pyšné. Nepoznám nikoho v mojom okolí, kto by ju volil. Každý, kto prišiel z Francúzska z inej krajiny hovorí, že bude musieť odísť kvôli jej protiimigrantskej politike,“ hovorí pre Ženy v meste Belgičanka Emma, ktorá v Paríži pracuje v nadnárodnej firme s mnohými cudzincami. „Problém je, mnohí, ktorí budú voliť Le Penovú sa k tomu nepriznajú. Verejne sa potom budú všetci čudovať, koľko hlasov získala, ale málokto sa prizná, že ju volil,“ dodáva Emma.

 

Masky na karnevale v Nemecku. Foto - TASR/AP

 

Je na druhom mieste

Prieskum francúzskeho denníka Le Figaro ukazuje, že ženská stratégia zatiaľ Le Penovej nevychádza. Súboj najpopulárnejších kandidátov je pred nedeľňajším prvým kolom prezidentských volieb veľmi vyrovnaný. Na prvom mieste skončil exminister hospodárstva Emmanuel Macron, ktorého by volilo 23 percent voličov. Le Penová je tesne druhá s 22 percentami. Ľavičiar Jean-Luc Mélenchon je tretí s 19,5 percentami a pravicový kandidát Francois Fillon skončil na štvrtom mieste s 19 percentami.

 

Marine Le Penová. Foto - TASR/AP

 

Ešte pred mesiacom mala Le Penová 26 percent. Strata troch percent nie je veľká, ale pre Le Penovú je kľúčové dostať sa do druhého kola, ktoré bude 7.mája. Preto určite nechá bokom ženské témy a podľa politológov v závere pritvrdí v témach, ktorými boduje dlhodobo.

„Francúzi sa chcú opäť cítiť vlastníkmi Francúzska a nie iba prenajímateľmi bez práva a titulov,“ povedala v rozhovore pre krajne pravicový portál Boulevard Voltaire a navrhla okamžité moratórium pre legálnych prisťahovalcov, čo je návrh, ktorý v jej programe nie je. Tam navrhuje redukovať počet prisťahovalcov na 100-tisíc ročne.

Záujem o ženské témy je u Le Penovej dočasná. Len, kým ju ženy nedostanú do Elyzejského paláca.

 

Foto - TASR/AP

.

Prečítajte si aj Novinárka Grabner: Mária Terézia vládla s citom, ale rozhodovala tvrdo. Stále je vzorom pre političky