Môže to byť celodenný výlet, ale aj nabitý víkend. Pozriete si turistické atrakcie, ktoré zvládnete za dve hodiny, ale nebudete sa v nich nudiť, ani keď ostanete celý deň. Sú poučné a zábavné, ale určite originálne. „V našom regióne naozaj vznikli projekty, ktoré svojím konceptom, interaktivitou s návštevníkmi a spôsobom realizácie nemajú v miestnom a európskom meradle obdobu,“ povedal pre Ženy v meste Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovného ruchu Východní Moravy.
Archeoskanzen Modrá. Foto - autorka
KOVOZOO
Je to kovový odpad, ale očarí dospelých i deti. Z háld nepotrebného šrotu vznikajú už päť rokov zvieratá v životnej veľkosti s takou dávkou fantázie, že to prekvapí každého návštevníka. V jedinej kovovej ZOO v Európe nájdete slona s ušami z ventilátora i rozprávkové zvery z hrdzavých skrutiek, pružín a matíc s reťazami namiesto srsti.
KOVOZOO. Foto - autorka
Spolu ich je 250 a v Pôrodnici so zváracími boxami sa už vyrábajú nové. Zvieratá stoja vonku i vo vnútri areáli, ktorý slúžil 130 rokov ako cukrovar. Súčasní majitelia pozemky odkúpili a začali podnikať v oblasti kovoštrotu. Vybudovali Recyklačné Ekologické Centrum, kam budú môcť ľudia nosiť nepotrebný odpad. Zážitok tak deti učí, že z odpadu sa dajú vyrábať krásne veci, ktoré nás potešia a šetria prírodu. Nápad sa ujal, každý rok sa počet návštevníkov zvyšuje o desiatky tisíc. V roku 2016 navštívilo KOVOZOO 80-tisíc ľudí.
KOVOZOO. Foto - autorka
„KOVOZOO v Starém měste je skutočne najväčšou a ojedinelou expozíciou svojho druhu v Európe. Zbierka zviera má 250 kusov, ale na tohtoročný Deň Zeme (22. apríla) čakajú nový prírastok – mroža,“ Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovného ruchu Východní Moravy, ktorý nás netradičnou ZOO sprevádza.
KOVOZOO. Foto - autorka
Vstupné sa pohybuje od 60 po 170 českých korún za rodinný lístok do 21. apríla, potom sú ceny vyššie.
KOVOZOO. Foto - autorka
Archeoskanzen
V Česku je asi 15 archeoskanzenov, ale taký, ako postavili v obci Modrá nenájdete. Unikátne veľkomoravské sídlisko s 30 originálnymi stavbami je jediným takto komplexným pohľadom na Veľkomoravské sídlisko v Európe. Nájdete tu stavby obranné ako opevnenia a veže, tak remeselné ako sú dielne, ale aj vzdelávacie, cirkevné či poľnohospodárske.
Archeoskanzen. Foto - autorka
Nie je to totiž len múzeum, je to zážitkový areál a to veľmi autentický. Deti budú nadšené, pretože si tu môžu obzrieť zblízka nielen históriu, ale aj živé domáce zvieratká. Pobehujú tu prasiatka, kozy, sliepky, ovce a oslík Figo. V nedeľu od pol tretej bude slávnostné otvorenie skanzenu spojené s vítaním jari.
Archeoskanzen. Foto - autorka
„Ide o majetok obce Modra, ktorá takto prezentuje svoju históriu, čo je v Česku úplne ojedinelé. Ide o jediný takýto komplexný pohľad na Veľkomoravské sídlisko v Európe, ktoré sa opiera o poznatky a nálezy v archeologickej lokalite, v ktorej sa nachádza,“ hovorí Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovného ruchu Východní Moravy.
Archeoskanzen. Foto - autorka
Areál je vzorovým príkladom spolupráce obce a súkromného sektora, ktorý investoval do objektov 60 miliónov korún. Spolu si robia aj marketingové aktivity a funguje to. Okrem skanzenu a Živej vody je tu hotel, nová pálenica a moderná vinotéka, kde môžete degustovať vína a pálenky z regiónu Slovácka. „Ani koruna nešla z obecných peňazí a nevyužili sme ani eurofondy. Po roku to začalo zarábať,“ vysvetľuje starosta.
Paliarňa. Foto - autorka
Vstupné od 3 eur za základný lístok po 7 eur za rodinný lístok s troma deťmi do 15 rokov
Moderná vinotéka s technologickým zabezpečením kvality vína v skanzene. Foto - autorka
Živá voda
V skanzene si určite musíte pozrieť podvodný tunel v sladkej vode v prírode, ktorý je ojedinelým experimentom v celej Európe. Nachádza sa v hĺbke 3,5 metra pod vodnou hladinou, je dlhý 8 metrov a široký 3 metre.
Podvodný tunel Živá voda. Foto - autorka
„Je to najväčší podvodný tunel v sladkej vode v prírodnom prostredí, teda v podmienkach, keď sa striedajú teploty v priebehu dňa aj počas ročných období. V Európe a vo svete existujú aj väčšie podvodné tunely v morskej vode, sú aj v sladkej vode, ale tie sú umiestnené v teplotne stabilných objektoch (podvodných akváriách,“ hovorí Zdeněk Urbanovský z Centrály cestovného ruchu Východní Moravy.
Podvodný tunel Živá voda. Foto - autorka
Vo vode tu plávajú v ňom pstruhy, mreny, šťuky a raritou sú jesetery. Medzi jeseterom ruským, malým a hviezdnatým sa vyníma vyza veľká – najväčšia sladkovodná ryba sveta. V areáli Živá voda sú vyzy dlhé dva metre.
Braillovo písmo v areáli Živá voda. Foto - autorka
Areál vás nadchne zvnútra i zvonku. Hlavne zmyslom pre detail a citom pre detského návštevníka. Tabuľky s názvami rastliniek sú aj v braillovom písme, aby si ho mohli prečítať aj nevidiace deti.
Areál Živá voda vo vnútri. Foto - autorka
Názov Živá voda s obrázkom močiarnej korytnačky má obrátené písmeno Ž. „Logo nám navrhla školáčka, dysgrafička a vybrali sme ho spomedzi 130 návrhov, ktoré nám z okolitých škôl prišli,“ hovorí starosta obce Modrá Miroslav Kovářík, ktorý je starostom 27 rokov. Ak budete mať šťastie, aby vám prehliadku spravil osobne, zažite nadšeného starostu, ktorý neustále vymýšľa nové projekty a málokedy vám povie, že niečo nejde alebo na to nie sú peniaze.
Logo Živá voda a starosta obce Modrá Miroslav Kovářík. Foto - autorka
Areál Skanzen, do ktorého patrí Archeoskanzen i Živá voda, sa stal turistickým Hitom sezóny 2016 v Zlínskom regione, kde sa stal tretím najnavštevovanejším turistickým miestom. Pozrelo si ho 223-tisíc návštevníkov. „Stali sme sa skokanom roka v návštevnosti, keď počet vstupeniek narástol o 50 percent. A neskromne si dovolím tvrdiť, že v kraji máme určite aj najvyšší počet návštevníkov na počet obyvateľov obce, „ smeje sa starosta Kovařík a pripomína, že Modrá má 720 obyvateľov.
(Obsah vznikol v spolupráci s CzechTourism).
Prečítajte si aj Z profesora, ktorému cez interview vbehnú do izby deti, urobili ženu