Slow fashion, teda „pomalá móda“ je čoraz častejšie používaný termín v módnom priemysle. Ide o odlišný prístup k móde, kde sú si „dizajnéri, podnikatelia, maloobchodníci a spotrebitelia viacej vedomí toho, aké majú ich výrobky dopad na pracovníkov, spoločnosť a ekosystémy,“ hovorí pre časopis The Ecologist obhajkyňa pomalej módy Kate Fletcher. Tento koncept je reakciou na „rýchlu módu“, ktorú produkujú viaceré módne koncerny vyrábajúce oblečenie za nízke náklady, nemysliac pritom na sociálne či environmentálne dôsledky.

Túto filozofiu propaguje aj združenie RESONANCE, ktoré navrhuje spôsoby, ako môže jedinec prispieť k obnove vzťahu človeka k prírode. Už tretí rok organizujú módnu prehliadku Fashion show recyklovanej módy, unikátny slovenský projekt, ktorý sa bude konať 29. septembra v bratislavskej Refinery Gallery.

 


Tvár Fashion Show recyklovanej módy Vera Wisterová. Foto - Resonance

 

 

Plasty, ženský pôvab a elegancia

 

“Ľudia sa začali zaujímať o to, odkiaľ pochádzajú ich kúsky v skrini, kto ich vyrobil a čo to spravilo s našim životným prostredím. A mám pocit, že konečne sme začali oceňovať prácu našich slovenských módnych tvorcov.” Hovorí Vera Wisterová, ktorá sa tento rok stala tvárou podujatia. Tohtoročná módna prehliadka predstaví bohatú kolekciu modelov vyrobených z PVC materiálov a bude sa niesť v duchu kontrastu plastov, ktoré zohavujú prírodu a ženským pôvabom a eleganciou. „Myslím si, že je dôležité šíriť osvetu o dôsledkoch rýchlej módy, preto je príjemné sledovať, že sa na Slovensku začína o túto tému zaujímať čoraz viac ľudí,“ vraví ambasádorkou projektu je Barbara Jagušák Heribanová, ktorá sa dlhodobo angažuje v projektoch podporujúcich pomalú módu.

 


Všetky fotografie fotografa Tomáša Thurza budú uverejnené na prehliadke. Foto - Resonance

 

Študenti a módni návrhári

 

„Je mi do plaču, keď chodím ráno behať a vidím PVC vrecká, tašky, fľaše – rozfúkané na trávnikoch, na stromoch, v jazere, kde pomedzi to plávajú kačky a labute. Takže, každá aktivita, ktorá upozorní na to, že sa topíme v plaste, je dobrá aktivita,“ hovorí Michal Sabo, ktorý je známy svojim ekologickým postojom aj v móde. I preto je už tradične moderátorom Fashion Show recyklovanej módy, ktorá prinesie bohatú paletu modelov.

Návštevníci tak budú mať možnosť vidieť originálne modely vyrobené najmä z plastov. Do projektu sa zapojili renomované a začínajúce návrhárky, ktoré spoločne s vybranými študentmi stredných a vysokých dizajnérskych odborov vyrobili modely špeciálne pre túto prehliadku. Pôjde napríklad o modely priekopníčky recyklovanej módy na Slovensku Márie Štranekovej, ďalej Veroniky Kopálovej, Janky Polákovej, či Martinky Marekovej Kuipers. Do projektu sa už druhýkrát zapojili Vivien Babicová a Františka Benčaťová.

Tradične sa pridali aj študenti zo SPŠ Svidník a študentka ŠÚV Josefa Vydru Martina Kociánová a študentka súkromnej školy dizajnu Laura Bezúchová. Medzi ďalšími študentmi budú Zuzana Marošová, Katarína Lukáčiková, Andrej Jakubec, Kristína Surmiková zo Strednej umeleckej školy v Trenčíne.

 


Návrharka Jana Polak. Foto - Resonance
 

 

Navyše, vybrané modely si bude možné na mieste zakúpiť v charitatívnej tichej dražbe. Jej výťažok v plnej výške organizátori venujú na pomoc rodinám v núdzi.

 

 

(Ženy v meste sú mediálnym partnerom Fashion show recyklovanej módy)

 

Prečítajte si aj Babsy Heribanová: Som minimalistka, nenakupujem bezhlavo, naopak investujem do nadčasového odevu.