Pracujúca mamička Daniela len prednedávnom vyriešila problém, ako deťom zabezpečiť dozor počas týždňa jarných prázdnin. Ju a mnohé ďalšie Slovenky však čaká teraz omnoho náročnejšia úloha, a to vymyslieť im program na celé dva mesiace. Naplánovať letné prázdniny tak, aby nepohltili všetky úspory, však nie je jednoduché.
Foto - Domelia.sk
Čím viac detí, tým drahší tábor
Mnohé matky poznajú dobre situáciu, keď sa pri strážení detí nemôžu spoľahnúť na starých rodičov. Nie preto, že by nemali záujem, no sami chodia do práce a majú vlastné povinnosti, ktoré nedokážu zladiť s dlhodobým strážením vnúčat. Navyše, častou prekážkou je aj situácia, keď starí rodičia bývajú na opačnom konci republiky.
Tridsaťosemročná Bratislavčanka má doma dvoch synov, tretiak Adam bude mať cez leto deväť rokov a škôlkar Peťko má štyri. Keď sa väčšiny známych Daniela pýtala na radu, kam s deťmi, odporučili jej letné tábory. Táto možnosť však nie je dostupná pre každého, obzvlášť pri viacerých deťoch. Hoci Danielina ekonomická situácia je dobrá, zaplatenie dvojnásobnej sumy za tábor môže byť väčší problém, ako sa pôvodne zdá. „Známy mi odporučil konkrétny denný tábor, s ktorým mal výborné skúsenosti. Cena sa pohybovala okolo 130 eur na pracovný týždeň, v mojom prípade teda dvojnásobok. Práve kvôli cene som si to napokon rozmyslela,“ vysvetľuje.
Foto - archív zvm
Stále dostupnejšie opatrovanie
Keď si Daniela porovnala ceny denných i pobytových táborov, začala sa obzerať po súkromných škôlkach. Problém však bol v rozdielnom veku synov, ktorí by väčšinu zariadení nemohli navštevovať spolu. Napokon sa rozhodla hľadať si opatrovateľku na internete. „Necítila som sa dobre v pozícií, že by som musela zverejniť inzerát s telefónnym číslom,“ opisuje Daniela svoje prvotné obavy. „Našla som však portál, na ktorom pre možnosť vzájomného kontaktovania musia byť klient aj opatrovateľka zaregistrovaní. Ani raz sa mi tak nestalo, že by mi vyvolával niekto, kto by to nemyslel vážne,“ dodala.
Pracujúcej mamičke sa na inzerát ozvalo jedenásť záujemkýň. Po prečítaní ich profilov sa napokon rozhodla pre Máriu, ktorá mala dlhoročné skúsenosti s prácou s deťmi ako špeciálna pedagogička. „Opatrovateľka mala dobré referencie a na vyžiadanie mi poslala aj životopis,” prezrádza. “Dohodli sme sa, že opatrovať deti bude u seba doma, pričom týždeň pred ‚nástupom‘ som si s ňou dohodla osobné stretnutie. Išli sme k nej aj s deťmi na návštevu, aby sme sa zoznámili a spoznali priestor.”
Foto - Domelia.sk
Slovenky už neopatrujú iba v Rakúsku
Podľa Zuzany Draveckej Moussa, manažérky portálu Domelia.sk, ktorý sprostredkúva vzájomnú pomoc so službami v domácnosti, záujem o opatrovateľky neustále rastie. „Pestúnky boli v minulosti považované za luxus, dnes má však stále viac rodín o opatrovanie detí záujem. Kým v roku 2015 zverejnili rodičia dohromady 244 inzerátov, v ktorých hľadali babysitting, v uplynulom roku ich bolo už 317,“ upozorňuje. Medziročne tak záujem rodín o súkromné opatrovanie narástol až o 30 percent.
Zvyšuje sa tiež počet ľudí, ktorí opatrovateľské služby ponúkajú. „Len za posledný polrok sme zaznamenali 25-percentný nárast počtu profilov, prostredníctvom ktorých ľudia ponúkajú opatrovanie detí,“ dodáva Dravecká Moussa. V tomto momente je na portáli zaregistrovaných viac ako 2200 ľudí opatrujúcich deti, z ktorých mnohí majú uvedené aj referencie rodičov, ktorí už využili služby daného človeka.
Foto - Domelia.sk
Dostali aj to, čo tábor neponúka
Daniela bola so službami opatrovateľky spokojná. Napriek tomu, že sa súkromnému opatrovaniu najskôr bránila, nakoniec sa toto riešenie ukázalo ako najekonomickejší variant, ako deťom zabezpečiť dozor na dlhšie obdobie. Mária sa deťom v pracovnom čase rodičov venovala nepretržite. Brávala ich na ihrisko, robili spolu jednohubky z ovocia, maľovali, spievali a viedla ich ku kreativite. Deti neustále prichádzali s novými zážitkami.
Daniela navyše vyzdvihla aj pozitívum, ktoré by v tábore jej deti nemali. Súrodenci sa u opatrovateľky hrali spolu. “Tým, že pani mala skúsenosti s malými deťmi, vedela presne, ako na nich. Naučili sa viac navzájom akceptovať a zlepšili sa im vzťahy. Keďže je medzi nimi päťročný rozdiel, synovia sa už spolu nehrávajú. Predpokladám, že rovnaké by to bolo aj v tábore,“ dodala Daniela.
.
Prečítajte si aj SÚŤAŽ: Vyhrajte pomoc v domácnosti a budete mať viac času pre seba