Keď začali ukazovať zábery zranení, ktorým podľahla 31-ročná Saltanat Nukenová, jej mama odišla zo súdnej siene. Pozerať sa na video posledných hodín života mladej ženy bolo nesmierne ťažké pre každého v sále.

Saltanat hodiny mučil

Video z reštaurácie ukazuje, ako ju jej manžel nemilosrdne mláti, ťahá za vlasy, hádže na zem a opakovane do nej kope. Keď už sa zdá, že skončil a odíde, vráti sa a mláti ju znova. Mučí ju hodiny, a hoci sú na chodbe v reštaurácii, nikto nezasahuje.

Muž, ktorý na videu mláti svoju ženu, je bývalý kazašský minister hospodárstva Quandyq Bišimbajev (43). Chránenec bývalého autokratického prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva a typický člen bohatej vládnucej elity krajiny, na ktorého je každý krátky. Aj súdny systém.

Už sa to ukázalo, keď bývalého ministra hospodárstva odsúdili v roku 2018 za korupciu na 10 rokov, ale odsedel si iba 18 mesiacov. Dostal amnestiu od vtedajšieho prezidenta Nazarbajeva.

Kazachstan a domáce násilie

Bišimbajev bol mladý, charizmatický, ambiciózny muž, ktorý sa narodil v bývalom Sovietskom zväze, ale vyrastal v nezávislom Kazachstane a študoval v Spojených štátoch - mala to byť nová krv v politike.

Kariérne postupoval - bol poradcom prezidenta a neskôr ministrom hospodárstva. Ale žiadne nové spôsoby do politiky nedoniesol. Naopak.

Potvrdil, aký veľký problém má Kazachstan s domácim násilím. Podľa vládnych údajov, z ktorých cituje Reuters, zažila násilie od partnera každá šiesta žena. Generálna prokuratúra hovorí, že každý rok sa obeťou domáceho násilia stane 80 žien, ale to sú oficiálne štatistiky.

Organizácia Spojených národov odhaduje, že príbuzní v Kazachstane zabijú ročne okolo 400 žien. To je na krajinu s takmer 20 miliónmi obyvateľov veľa, najmä preto, že počet nenahlásených prípadov bude zrejme oveľa vyšší.

Prípad Saltanat pred súdom

To, že sa prípad mladej Saltant a jej krutého manžela vôbec dostal pred súd, je samo o sebe zlomová udalosť. Bišimbajev je obvinený z „obzvlášť krutej vraždy“, hoci sa snaží opísať svoju druhú manželku Saltanat ako hysterickú a neposlušnú. Mala podľahnúť zraneniam, ktoré si sama spôsobila, keď po hádke spadla na dlážku.

Podľa lekárskej správy bola Saltanat niekoľko hodín v bezvedomí a zomrela nakoniec na poranenie mozgu. Mala zlomenú jednu z nosných kostičiek, početné modriny našli na tvári, na hlave a na rukách.

Bišimbajevovi hrozí 20 rokov väzenia, ale mnohí sa boja, že opäť unikne trestu.

Už teraz desivý prípad mladej Saltant mení Kazachstan. Nový prezident Kasym Žomart Tokajev, ktorý po takmer troch desaťročiach nahradil Nazarbajeva, podpísal v apríli nový zákon, ktorý domáce násilie posudzuje ako trestný čin.

Posilňuje nielen práva žien, ale aj detí, pretože sa sprísňujú aj tresty za sexuálne násilie páchané na deťoch. Vzniknúť majú centrá, kam sa budú môcť obete domáceho násilia uchýliť, uviedla agentúra DPA.

Kazachstan v roku 2017, rovnako ako Rusko, zrušil tresty za domáce násilie. Násilníkom hrozila iba pokuta, čo bolo pre chudobné rodiny ešte väčší trest a tak radšej mlčali. Po novembrovej vražde mladej Sultanat krajina zmenila postoj k domácemu násiliu, ktoré je v bývalých sovietskych republikách veľmi tolerované.

O to dôležitejší bude verdikt pre Bišimbajeva, ktorý má padnúť v najbližších dňoch.