Nebojí sa povedať, ako to skutočne je
V prieskumoch Donald Trump najviac oslovuje voličom tým, že povie nahlas, ako to v skutočnosti je. Platí to, hoci Trump väčšinou nehovorí pravdu. Web Politifact konštatoval, že 78 percent jeho vyjadrení sú „úplne nesprávne“ alebo je to „komplet klamstvo“. Aj tak oslovuje davy ľudí, pretože nedodržuje zabehané pravidlá a politickú korektnosť. Vnímajú to ako jeho boj proti elitám, ktoré ich sklamali a predpisujú im jednotný názor.
Majú pocit, že o každú menšinu sa politici zaujímajú viac ako o nich, bielu väčšinu. Kritiku na Trumpa vnímajú ako sprisahanie elít a médií. Oslavujú svojho silného bieleho muža. A pretože Trump nemá žiadne politické skúsenosti, nemajú jeho názory podľa čoho merať a s čím konfrontovať. Až 40 percent Američanov v prieskume Washington Post povedalo, že prestali dôverovať demokracii.
Spasiteľ chudobných
Časy, keď boli Spojené štáty priemyselnou veľmocou sú preč. Podľa zvláštnej komisie Senátu vzrástli Američanom reálne náklady na bývanie o 97 percent, na zdravotnú starostlivosť 50 percent a na vzdelávanie o 80 percent. Príjem priemernej domácnosti očistený o infláciu je však nižší než pred 16 rokmi. Rozdiel v platoch vrcholných manažérov a zamestnancov je najvyšší v histórii.
Pociťujú to hlavne tzv. Rust Belt (hrdzavejúce pásmo), štáty na severovýchode, kde sa zatvárajú fabriky, ľudia sa boja o prácu, kým elita zarába stále viac. Podľa Huffington Post žije v týchto štátoch – Michigan, Pensylvánia, Ohio a Wisconsin 62 percent belochov, čo je americký nadpriemer. Trump sa potrebuje koncentrovať práve na tieto štyri štáty, ktoré sú tradične demokratické, ale od roku 2010 tu volia republikánskych guvernérov.
Trump, hoci je sám miliardár, sa v kampani úspešne štylizoval ako spasiteľ chudobných. Jeho prívrženci mu uverili, že ako podnikateľ vie ako viesť americkú ekonomiku. Ich presvedčil jeho slogan Make America Great Again. Berú to ako prísľub lepšej budúcnosti krajiny.
Emailová aféra a podvodníčka Hillary
Emailová aféra Hillary Clintonovej poznačila takmer celú kampaň. Bývalá ministerka zahraničných vecí sa v nej musí brániť pred obvineniami, že používala súkromný email na služobnú komunikáciu. Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) niekoľkokrát vyšetroval, či Clintonová posielala tajné dokumenty cez súkromné kanály. Na jar vyšetrovanie ukončila bez obvinenia, pred pár dňami sa začalo vyšetrovať opäť, aby v nedeľu po preskúmaní emailov opäť vyhlásil, že Clintonová by nemala čeliť trestnému stíhaniu v kauze zaobchádzania s utajovanými informáciami.
Šéf FBI James Comey, bývalý republikán vymenovaný Obamom, opakoval, že vyšetrovanie aj tesen pred hlasovaním bolo potrebné. Trump využíva aféru a živí pochybnosti, že Clintonová niečo skrýva a tají, nazýva ju podvodníčkou. Comeyho tvrdeniam neuveril. Clintonovej očistenie označil za dôkaz toho, že jeho súperka je pod ochranou "totálne zmanipulovaného systému". Nie je jasné, ako veľmi môže toto vyšetrovanie rozhodnúť voľby, ale môže ovplyvniť nerozhodnutých voličov alebo odradiť tých, čo chceli dať hlas Clintonovej.
Clintonová aj bez toho nie je veľmi populárna – pripomínajú jej neúspešnú zdravotnícku reformu v 90. rokoch, utajovanie pomeru jej manžela so stážistkou Lewinskou, podporu vojenských zásahov v Iraku a Líbyi, podozrivé financovanie nadácie Clintonových či udalosti v Bengházi. Mnohým prekáža aj to, že by po prvom černochovi bola v Bielom dome prvá žena v 240-ročnej histórii.
Sandersove hlasy
Bernie Sanders bol dlho demokratickým rivalom Clintonovej. Keď sa v júli z boja stiahol, podporil kandidátku demokratov a vyzval svojich voličov, aby ju volili. Podľa prieskumu Pew Research Center, z ktorého citoval The Guardian, však chce deväť percent Sandersových voličov, voliť Trumpa. V súboji, kde prieskumy hovoria o veľmi tesnom rozdiele 2 až 5 percent hlasov oboch kandidátov, sú to hlasy, ktoré môže výsledok ovplyvniť.
Prečítajte si aj Vplyvný Vogue prvý raz v histórii odporučil voličom, koho majú voliť