GLARUS, BRATISLAVA. Sivé oči, čierne vlasy a silná postava. Tak noviny Zürcher Zeitung opísali v januári 1782 vtedy 48-ročnú Annu Göldinovú. Slúžka, ktorá pochádzala z veľmi chudobných pomerov, sa dostala pred súd po žalobe lekára, radcu a miestneho politika Johannesa Tschudiho. V tragikomickom procese ju odsúdili a ako jednu z posledných čarodejníc v Európe popravili. Až pred deviatimi rokmi, presne 13. júna 1782, Annu Göldiovú rehabilitovali - 226 rokov po jej poprave vo švajčiarskom meste Glarus.   

 

Anna Göldinová.  Foto - wikipedia.org

 

Slúžka a jej páni

Anna Göldinová pracovala odjakživa ako slúžka a jej páni to využívali. Porodila tri deti, ale tehotenstvá i pôrody často tajila, aby sa neprišlo na to, kto je otcom. O prvom dieťati sa ľudia dozvedeli, až keď zomrelo a Anna vraj za to bola odsúdená. O druhom dieťati nie je nič známe, tretie mala mať práve s lekárom a politikom Johannesom Tschudim, ktorý ju dostal pred súd. Aj s ním mala pomer, čo mohla byť jedna z príčin, prečo sa jej rád zbavil. 

Anna u neho pracovala a starala sa o rodinu so štyrmi deťmi. Lekár ju obvinil, že jeho 8-ročnú dcéru začarovala. Rodina svedčila, že ich Annemiggeli viackrát vypľúvala klince. Do mlieka jej ich vraj mohla dať len slúžka.

Anna svoju vinu popierala, ale dlho a bolestivo ju však mučili. Ruky jej zviazali za chrbtom a vyťahovali ju do výšky, až sa priznala. V rozsudku z 13.júna 1782 napísali, že je Anna Göldinová skazená a chcela dieťa otráviť, za čo mala byť sťatá mečom. O čarodejníctve sa tam priamo nehovorilo, ale nevieme to presne, lebo veľká časť spisu bola zničená. Už vtedy boli ľudia znechutení rozsudkom, pretože hony na čarodejnice sa dávno skončili.

 

Rehabilitácia so súhlasom cirkvi

Keď si v roku 2007 mesto Glarus pripomínalo 225. výročie Anninej popravy, miestna rada navrhla, aby ženu rehabilitovali. Založili nadáciu a zriadili Anne múzeum. O rok neskôr ju naozaj rehabilitovali a uznali nevinnou. Vláda poverila parlament, aby proces označil za “justičnú vraždu”. Rozhodnutie urobili po dohovore s evanjelickou i katolíckou cirkvou.  

Podľa vlády v Glaruse to nie je len potvrdenie jej neviny. "Bol to nepochopiteľný a nespravodlivý štátny akt, do očí bijúca nespravodlivosť a justičný omyl, ktorý musí byť odstránený," uviedla vo vyhlásení.

Po viac ako 200 rokov od popravy označili Annu Göldinovú za symbol. “Bude pamätníkom proti nespravodlivosti všade tam, kde je to potrebné,” uviedla vo vyhlásení vláda podľa Neue Zürcher Zeitung a narážala na obchodovanie s ľuďmi, keď hlavne ženy lákajú na nedôstojné podmienky a zneužívajú ich.

.

 

Prečítajte si aj Zomrel Grék, ktorý vymyslel pizzu Hawai