Výtržník, prízemný populista, Anti-Európan – takto píše o Richardovi Sulíkovi najnovšie nemecká tlač. Konštatuje, že nad niektorými jeho názormi možno iba pokrútiť hlavou, ale že zo Sulíkovho hlbokého presvedčenia si treba robiť aj obavy.
„Na nedeľu 6.3. som prijal pozvanie do politickej talkshow Anne Will (ARD). S nemeckým ministrom spravodlivosti a rakúskym ministrom zahraničia podebatíme o politike pani Merkelovej,“ oznamoval na Facebooku predseda strany SaS. Na zdôvodnenie svojho kroku uviedol: „Prijmem každé pozvanie do ktorejkoľvek nemeckej talkshow, aby som im vtĺkal do hlavy, že pre nás povinné kvóty alebo kontingenty neprichádzajú do úvahy.“
Hneď na prvý pohľad ma zarazili formulácie ako „podebatíme“ a „vtĺkať“ niekomu niečo do hlavy. Od profesionálneho politika mi to pripadá neprofesionálne. No presne takto, neprofesionálne, sa Richard Sulík správal aj ako hosť moderátorky Anne Will. Potvrdzujú to aj unisono negatívne reakcie na jeho vystúpenie v nemeckej tlači.
„Politik Richard Sulík sa v talkshow Anne Will postaral o škandál“ – píšu hneď v titulkoch vo svojich internetových vydaniach magazín Focus, magazín Stern a nemecké vydanie Huffington Post. “O bod mrazu sa v diskusii postaral hosť zo Slovenska“, tak nazval svoj článok magazín Der Spiegel. „Pozvať Sulíka, ktorý sa už v iných diskusných reláciách osvedčil ako výtržník a ktorý sa aj teraz zase prejavil iba ako populista – to bolo na škodu veci,“ konštatuje denník Der Tagesspiegel.
Predseda SaS nezabodoval ani v bulvárnej nemeckej tlači. V diskusii u Anne Will „vsadil slovenský politik Richard Sulík radikálne na národnú kartu“, píše najčítanejší nemecký bulvárny denník Die Bild. Magazín Stern považuje za škandalózne Sulíkove slová, že utečencov síce „netreba hneď všetkých na hraniciach pozabíjať“, ale že on schvaľuje „použiť proti nim násilie“. Toto je v Nemecku NoGo. V Nemecku platí, že proti ľuďom sa násilie nepoužíva. A to principiálne. To znamená: bez rozdielu národnosti, pohlavia aj náboženstva.
„Osobitne kontroverznú pozíciu zaujal (v diskusii u Anne Will) Richard Sulík, ktorý dal jasne najavo jeho odpor voči EÚ a tiež voči utečencom v jeho krajine,“ píše denník Berliner Morgenpost. „Za účelom ochrany hraníc sa musí použiť násilie,“ povedal predseda – „podľa slovenských kritérií liberálnej strany Sloboda a Solidarita ohľadne situácie na macedónsko-gréckych hraniciach. Prijatie utečencov Sulík odmieta. Pre Slovensko platí nulová horná hranica, lebo národ to tak chce,“ cituje Sulíka pod medzititulkom „Radikálny Slovák spôsobil rozruch u Anne Will“ denník Berliner Morgenpost.
Ďalej denník konštatuje: „Takýmito výrokmi si Sulík popudil všetkých diskutujúcich proti sebe.“ A potom „dlho sebaistý Slovák začal zrazu lavírovať. Veď aj Slovensko platí do kasy EÚ, zalamentoval. No koniec koncov bola to EÚ, ktorá priniesla na Slovensko korupciu. Takže: nie, na Slovensku to nie sú ľudia alebo systémy, ktoré by boli skorumpované. Nie, tam sú problematické peniaze. Peniaze z EÚ,“ poznamenáva s krajným počudovaním Berliner Morgenpost.
Zdrvujúcu kritiku prináša aj renomovaný denník Die Welt. Pod medzititulkom „Slovenský Hardliner bol kedysi tiež utečenec“ píše: „Sulík, ktorý sám našiel v roku 1980 ako dvanásťročný spolu s jeho rodinou útočisko v Nemecku, zastával pozíciu, že keď slovenské obyvateľstvo utečencov nechce, tak vláda nemôže súhlasiť s tým, aby na Slovensko prišli.“
Richard Sulík sa prejavil ako „prízemný populista. Keď sa ho totiž Katrin Göring-Eckardt (predsedníčka nemeckej Strany zelených) opýtala, pred čím chce vlastne odmietaním utečencov ľudí chrániť, povedal: Možno budete nabudúce oslavovať Silvestra v Kolíne nad Rýnom. Potom sa už nebudete pýtať.“
Nad takýmito výrokmi a názormi možno podľa denníka Die Welt „iba pokrútiť hlavou.“ Pretože populisticky inštrumentalizoval silvestrovské udalosti v Kolíne nad Rýnom. Nemecko hovorí, že jednoznačne treba pomôcť tým, ktorí utekajú pred vojnou v Sýrii. Lenže v Kolíne to neboli Sýrčania, ktorí obťažovali Nemky. To boli prevažne muži zo severnej Afriky. Takže v tomto bode sa Richard Sulík veľmi mýli a mieša hrušky s jablkami.
Ale z jeho „hlbokého presvedčenia si treba robiť obavy,“ píše Die Welt. „Pretože tento Slovák chápe Európsku úniu celkom inak ako je to bežné v Nemecku alebo v Rakúsku. O Európe ako spoločenstve hodnôt nechce ani počuť nič.“ Pre Sulíka je Európa „iba zmluvné spoločenstvo.“
Od istej chvíle mal preto už hosťa zo Slovenska aj nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas naozaj dosť. Povedal, že je to „pokrytecké, keď Slovensko prijíma všetky výhody EÚ, ale nepomôže, keď k utečeneckej kríze treba pomôcť. Za to dostal Maas veľký potlesk. Sulíkov vtip, že to tlieskal ‚váš hovorca’ bol úplne vedľa. Pretože ten potlesk bol pravý,“ uzatvára denník Die Welt.
Richard Sulík si zrejme vôbec neuvedomuje, že do nemeckej televízie ho nepozývajú ako uznávaného politika, ale iba ako šaša na spestrenie programu. Šaša, ktorý polarizuje, nahráva neonacistom a zbytočne vyhrocuje. Je to dobre, aby takto reprezentoval Slovensko v zahraničí potenciálny predseda novej slovenskej vlády? Ja si myslím, že takto sám seba iba deklasuje.
Prečítajte si aj Správny súrodenec je poklad