Americká herečka Maggie Gyllenhaal sa nedávno posťažovala, že ju neobsadili do filmu preto, lebo ako 37-ročná sa produkcii stala príliš stará na to, aby mohla hrať milenku 55-ročného muža. Hoci sa nedá vylúčiť, že film mohol byť niečo na štýl Lolity a teda Gyllenhaal by tam, bez urážky, skôr mohla hrať mamu hlavnej hrdinky, vypovedá to niečo o Hollywoode. Napokon Gyllenhaal nie je jediná, kto sa sťažuje na tamojšie pomery.
Mnoho herečiek opakovane hovorí o diskriminácii voči ženám. O tom, že herečky dostávajú za úlohy oveľa menej peňazí ako herci, hoci sú na rovnakej hviezdnej úrovni. To isté platí aj pre iné filmárske pozície, kde sú ženy ešte stále zaznávané. Všetko sa odohráva v Hollywoode, ktorý sa pýši svojou slobodomyseľnosťou, podporuje práva homosexuálov či iných sexuálnych menšín, vystupuje proti rasizmu, vojne, cenzúre, burcuje svetové svedomie, keď hladujú a na banálne choroby umierajú deti v rozvojových krajinách.
Keď však ide o zrovnoprávnenie žien, vyhláseniami na ich podporu sa to práve nehemží. Hovorí sa, že systém je tak nastavený, že veľké štúdiá majú takú politiku a kto by si to s nimi chcel rozhádzať. Zaujímavé. Hollywoodske mužské hviezdy vedia pozdvihnúť hlas proti obmedzovaniu slobody prejavu v Rusku, proti obchodu s krvavými diamantmi či proti predsudkom voči moslimom, ale keď sa deje niečo, čo sa týka ich bezprostredného okolia, sú zrazu veľmi opatrné.
Aby sme boli spravodliví, nielen Hollywood trpí takouto selektívnou hluchotou a slepotou. Mnohé spoločnosti aj skupiny sa veľmi rýchlo adaptujú, vedia hovoriť o problémoch, zaujímať postoje. V niektorých otázkach im to však ide až žalostne pomaly. Možno ide o peniaze, možno o moc, možno o ich kombináciu.
Život našťastie nie je film, nežijeme v Hollywoode. Ženy dnes majú na to, aby nehrali len úlohy, ktoré im napíšu muži a nemuseli sa prispôsobovať ich kritériám na krásu, talent, hodnotu práce. Odvážnych žien je stále viac. Raz to bude musieť akceptovať aj Hollywood.