Fantastická staročeská kulajda je jedinečná polievka od našich susedov. Na výbornej kulajde si určite pochutíte. Vyskúšajte originál recept so značkou Ženy v meste.
Kulajda
Chutná polievka nielen zasýti, ale aj zahreje. Tradičné polievky sú veľmi obľúbené, pretože majú nezameniteľnú chuť. Vyskúšajte staročeskú kulajdu z dielne kuchyne portálu Ženy v meste. Výborná klasika od našich susedov v Česku.
Kulajda je veľmi populárna aj v slovenskej kuchyni. Je to hustá polievka s kyslou chuťou, ktorá je zvyčajne pripravená z vývaru a smotanovej zátrepky. Medzi ďalšie typické ingrediencie tejto veľmi chutnej polievky patria varené zemiaky, huby, cibuľa, cesnak, múka a vajcia.
Osvedčený recept tradičná štedrovečerná polievka so sušenými hubami, alebo tento recept na hubovú polievku so zemiakmi. Tu je aj recept na slovenskú kulajdu.
Staročeská kulajda
- Čas prípravy: 40 minút
- Počet porcií: 4
Ingrediencie
- 3 plné hrste čerstvých húb alebo 2 plné hrste sušených húb,
- 1 ks cibuľa strednej veľkosti (žltá alebo šalotka),
- 2 polievkové lyžice masla (oleja),
- horúca voda alebo vývar (zeleninový alebo kurací) podľa potreby,
- 4 zemiaky strednej veľkosti,
- na dochutenie polievky: soľ, 4 guličky celého čierneho korenia, štipka celej rasce, 1 ks bobkový list, 2 guličky nového korenia,
- na smotanovú zátrepku: 1 ks šľahačková smotana (môže byť aj kyslá smotana) 180-250 ml, 2 dl teplej vody, 1 plná lyžica hladkej špaldovej (hladkej) múky,
- na finálne dochutenie: ocot, kryštálový cukor,
- na dozdobenie polievky: plná hrsť kôpru (podľa chuti), 4 ks vajce uvarené na hniličku (namäkko),
Pravá kulajda originál - postup receptu
- Čerstvé huby očistíme a nakrájame na menšie kúsky. Sušené huby je potrebné namočiť na 30 minút do teplej vody.
- Na masle alebo oleji orestujeme očistenú, nadrobno nakrájanú cibuľu. Ja som zvolila šalotku pre jej jemnejšiu chuť. K orestovanej voňavej cibuľu pridáme čerstvé alebo sušené huby, ktoré sme si dôkladne vytlačili od prebytočnej vody.
- Orestujeme ich, potom zalejeme horúcou vodou (vývarom), aby boli ponorené. Dusíme 15 minút. Nakrájame zemiaky. Do polievky pridáme kocky zemiakov a korenie podľa chuti (soľ, celé korenie, celú rascu, bobkový list, nové korenie). Dolejeme ešte mierne nad úroveň zemiakov vodu, alebo vývar.
- Pripravíme si zátrepku. Ku šľahačkovej smotane (kyslej smotane) a teplej vode si primiešame hladkú špaldovú múku. Dôležité je, aby nám neostali hrudky. Keď si huby na cibuli a masle orestujeme, polievka získa na fantastickej chuti.
- Keď zemiaky zmäknú, k polievke prilejeme pomaly, za stáleho miešania smotanovú zátrepku, ktorá kulajdu zahustí.
- Polievku na miernom stupni povaríme 5 minút, keď je príliš hustá, zriedime horúcou vodou (vývarom). Pridáme nakrájaný kôpor.
- Polievku odstavíme, dochutíme octom a cukrom. Kôpor môžeme pridať čerstvý alebo mrazený, prípadne aj sušený.
Tip na záver: Staročeskú kulajdu si môžeme pripraviť nielen z húb čerstvých, ale aj sušených. Ak máme chladené šampiňóny, naša polievka bude taktiež veľmi chutná. Varte s nami z dostupných surovín.
Prečo kulajdu?
Kulajda má bohatú a plnú chuť s výrazným kombinovaním sladkého, kyslého a horkého. Kulajda je často ozdobená vareným vajcom a kôprom. Je to populárna najmä zimná polievka, ale rovnako chutí aj počas iných mesiacov v roku.
Tradičná kulajda má špecifickú chuť, ide o vynikajúce prepojenie kyslej a sladkavej chuti, húb a zemiakov. Hustá polievka, nepotrebujete ani druhé jedlo. Nie nadarmo sa hovorí, polievka je základ.
Výborným doplnkom kulajdy je stratené vajce alebo vajíčko uvarené na hniličku. Ak nemáme huby čerstvé, môžeme zvoliť aj huby sušené. Kulajdu si môžete pripraviť aj s čerstvými šampiňónmi, samozrejme, prižmúrime jedno oko, pretože práve lesné huby jej dodávajú nádhernú vôňu.
Existuje mnoho receptov na staročeskú kulajdu. Vyskúšajte aj ten náš. Kuchyňa portálu Ženy v meste vám ponúka recepty overené, zjednodušené, v zdravších verziách. Naša staročeská kulajda chutí úžasne. Dobrú tradičnú chuť. Máme pre vás aj recept na polievku minestrone.