BRATISLAVA. Národná kriminálna agentúra (NAKA) v utorok osem hodín vypočúvala riaditeľku Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku Pavlu Holcovú, ktorá spolupracovala so zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom. Písali spolu aj jeho posledný článok o pôsobení talianskej mafie na Slovensku, ktorý už nestihol dokončiť.

„Čakali ma traja vyšetrovatelia, ktorí sa následujúcich osem hodín nepretržite pýtali, a to nesystematicky a opakovane na rovnaké otázky. Vysvetľovala som im, že som s Jánom spolupracovala len na kauzách, ktoré mali medzinárodný rozmer, a že o slovenských podvodoch na DPH a väzbách vplyvných slovenských podnikateľov na politické špičky detaily nemám,“ uviedla Holcová vo vyhlásení.

 

Prečítajte si

Jána Kuciak dostal Cenu za transparentnosť in memoriam

 

Zabavili jej mobil

Po štyroch hodinách výsluchu si vyžiadali jej mobil a SIM kartu, mali pripravený príkaz podpísaný prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. „Poriadne mi nevysvetlili, prečo ten telefón potrebujú,“ povedala Holcová, ktorá má v telefóne aj dáta, ktoré s vraždou Jána Kuciaka nesúvisia, ale týkajú sa iných káuz..

„Rozhodnutie policajtov odobrať novinárke celý telefón je prekvapujúce. Novinári majú totiž povinnosť chrániť zdroje svojich informácií, Holcová preto odmietla policajtom poskytnúť kódy do telefónu a šifrovacích aplikácií. Polícia sa teraz pokúsi ochranu zariadenia prelomiť,“ upozorňuje SME.

Holcová bola situáciou zaskočená. „Na Slovensko som odišla ako svedkyňa v prípade vraždy Jána Kuciaka. Išla som z vlastného presvedčenia a ochotná povedať slovenskej NAKA čokoľvek, čo by im pomohlo s vyšetrovaním,“ uviedla Holcová, ktorá bola po vražde novinára a jeho priateľky v Česku pod policajnou ochranou.

 „Vyzerá to, ako by na vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy mali vplyv politické záujmy. Zabaviť telefón novinárke v pozícii svedkyne tri mesiace po vražde považujeme za neprijateľné,“ uviedol Drew Sullivan, šéfredaktor medzinárodnej siete investigativných novinárov OCCRP.

 

Protest slovenských médií

Proti postupu polície protestovali v spoločnom vyhlásení vydavatelia, šéfredaktori a šéfredaktorky. "So znepokojením sme prijali správu o tom, že polícia SR odobrala investigatívnej novinárke Pavlíne Holcovej mobilný telefón vrátane SIM karty a napriek jej nesúhlasu sa pokúša prelomiť jeho ochranu, čím môžu byť ohrozené zdroje jej informácií. Povinnosť chrániť zdroje je jednou z podstát novinárskej práce. Je to jednou z podmienok, pod ktorou občania poskytujú novinárom citlivé informácie, ktoré umožňujú zásadné odhalenia o korupcii alebo iných zlyhaniach štátnej moci," uviedli vo vyhlásení.