Najprv ma dostala francúzska zábavná relácia. V televíznej show s názvom 35 heures of Baba sa moderátor a jeho hosť snažili zabaviť hostí tým, že predvádzali ako v Paríži zaútočili na americkú hviezdu reality show Kim Kardashian. Už paródia na ozbrojenú lúpež je na zamyslenie, ale to ešte nebol vrchol televízneho vkusu.

Obeť Kim Kardashian v štúdiu hrala 21-ročná modelka Soraya Riffy. A hrdinom osloboditeľom bol novinár Jean-Michel Maire, ktorý si za to niekoľkokrát pýtal od mladej modelky bozk pre víťaza. Mladá Soraya to niekoľkokrát odmietla a keď odvrátila tvár od bozku, pobozkal ju novinár na prsia. Diváci v štúdiu obdivne híkali, smiali sa a tlieskali.

 

 

O pár dní na to som si pozrela zábavnú reláciu Uhádni môj vek. V šou televízie JOJ si zabávač Juraj Mokrý šiel zblízka obzrieť ženu, aby zistil koľko má rokov. Za búrlivého smiechu publika v dvojzmyselných narážkach prirovnával partie jej tela k hrebeňom Vysokých Tatier či k studeným dolinám. A počuť bolo ženský smiech.  

 

 

Ani jednej zo žien, ktoré si to zažili v štúdiu pred miliónmi divákov do smiechu nebolo. Francúzska modelka to NIE aj nahlas vyslovila, jej slovenská kolegyňa nepovedala nič, ale jej roztrasená ruka naznačila mnoho.

Nie je na smiech, že ponižovanie ženy v televízii dokáže rozosmiať toľko ľudí. Lebo to, čo televízie ľuďom predali ako zábavu a humor bolo sexuálne obťažovanie. Vo Francúzsku dostali po spomínanej relácii 250 diváckych sťažností. Ministerka pre rodinu, deti a ženské práva Laurence Rossignol sa k tomu na twitteri vyslovila jasne: Aj v zábavnej šou, keď žena povie nie, znamená to nie.

Na Slovensku protestovalo ešte menej ľudí. Podnet na televíziu podala riaditeľka odboru rodovej rovnosti a rovnosti príležitostí na ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Oľga Pietruchová za zásah do ľudskej dôstojnosti a znevažovanie a hanobenie na základe pohlavia.

Ale mnohí na tom ani tak nebudú vidieť nič zlé. Z obete pokojne urobia vinníka, lebo francúzska modelka mala priveľký výstrih a slovenská žena prikrátku sukňu. A nebudú na tom vidieť nič zlé, lebo sa to nedeje len v televízii, ale aj vo firmách a na ulici, kde sa dvojzmyselné narážky berú ako komplimenty a neslušné vtipy ako neškodná zábavka mužov, pri ktorej sa majú ženy len pekne usmievať.

Nie je na smiech, že sexuálne obťažovanie žien dokáže stále pobaviť toľko ľudí. Základný rozdiel medzi humorom a ponižovaním je, že sa bavia obe strany, nie iba jedna na úkor druhej.
 

Prečítajte si aj Mamy, novodobé taxikárky