Bola na materskej dovolenke, keď sa jej mama začala liečiť na onkológii. „Rakovinu jej diagnostikovali pár dni po pôrode mojej prvej dcérky. Liečba bola nakoniec úspešná, ale choroba mala svoje následky a mama sa nemohla vrátiť na pôvodné pracovisko,“ hovorí pre Ženy v meste Mária Hirnerová.
V tom čase už mala rozbehnutý vlastný eshop na bytový textil a stále viac rozmýšľala o vlastnej výrobe. „Moja mama ma od malička učila šiť na stroji, tak sme výzvu prijali a postupne začali prichádzať s nápadmi, čo všetko si vieme vyrobiť sami,“ hovorí dnes už obchodná riaditeľka firmy Evenit, ktorá vznikla v roku 2006 ako rodinná firma.
Foto - Evenit
Diagnóza ako hnací motor
Nápad zriadiť chránenú dielňu bol v tom čase ideálnym riešením. Mária Hirnerová mohla zamestnať mamu po chorobe a rozšíriť podnikanie, o ktorom uvažovala už dávnejšie. „Len vďaka dotácii sme si mohli dovoliť zariadiť dielňu s priemyselnými strojmi a začať zásobovať aj materské školy, reštaurácie či hotely. Naďalej sme ale prevádzkovali internetový obchod a ponúkali bytový textil od známych značiek,“ hovorí o rozhodnutí z roku 2008, keď chránená dielňa vznikla.
Foto - Evenit
Dnes pracujú v chránenej dielni Evenit v Pezinku 4 handicapovaní zamestnanci a jeden asistent. Za osobu s postihnutím bola v roku 2014 uznaná aj Mária Hirnerová. „Moje ochorenie som nikdy nemala zaškatulkované a vďaka mojej firme bola moja diagnóza v úzadí. Zároveň to bol aj môj hnací motor,“ hovorí majiteľka firmy.
Fungujú ako moderná dielňa, kde pracujú dvaja vysokoškoláci prevažne za počítačom. „Zákazníci často nevedia, čo znamená chránená dielňa a keď im to vysvetlime, automaticky hľadajú postihnutie na nás. Väčšina diagnóz, ktoré máme, na nás nie je vidieť. Prostredie, ktoré si v chránenej dielni vytvárame nám však uľahčuje bežné fungovanie a zákazník to nemá ako postrehnúť,“ smeje sa Mária Hirnerová.
Mária Hirnerová. Foto - archív MH
Nie je to o zisku, hovori Hirnerová
V útulnej predajni v Pezinku naozaj nepostrehnete, že to je chránená dielňa. Kúpiť si tu môžete posteľné obliečky, plachty, hniezda do postieľok, paplóny či dekoračné vankúše, na ktorých je značka chránenej dielne Evenit.
Všetko urobené vkusne a s citom. „Sama som osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, dostala som do daru viac porozumenia a citlivosti ako je vhodné pri dnešnom podnikateľskom prostredí. To sa snažím uplatňovať aj v práci. Nezameriavame sa na zisky, vytvárame zisk na prežitie a investujeme do rozvoja a vzdelávania. Už dávno nie sme len rodinná firma, ale naďalej princíp slušnosti a tolerancie vkladám aj do riadenia firmy a zamestnancov,“ vysvetľuje Hirnerová. V dielni sa nesústreďujú len na manuálnu prácu, ale poskytujú aj administratívne služby, poradenské činnosti, baliace služby, darčekové balíčky pre firmy a tento rok začali aj s kurzmi šitia.
Foto - Evenit
Pracujeme, ale svojím tempom
V Pezinku bolo podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v minulom roku 73 chránených dielnín a pracovísk, ktoré dali prácu 150 ľuďom s postihnutím. Mária Hirnerová oceňuje, že vzťah firiem k chránených dielňam sa mení. Podporujú ich objednávkami tovaru, napríklad kúpou darčekov pred Vianocami a už netlačia na ceny. „Prostredie sa začína meniť, čo nás teší, lebo nemôžete vyrábať niečo a mať pritom centový zisk,“ vysvetľuje Hirnerová.
Podpora ľudí s handicapom je podľa Hirnerovej dôležitá. „Potrebujeme sa socializovať a učiť sa. Potrebujeme mať prostredie, kde nemusíme podávať 100-percentný výkon, ale prihliadať na naše fyzické aj duševné zdravie. Podpora štátu nám pomáha, ale zisk musíme tvoriť sami, aby sme mali prostriedky na ďalší rozvoj, vzdelávanie, zamestnanie ZŤP občanov a ich asistentov.“
Foto - Evenit
.
Prečítajte si aj Mala najväčšie postihnutie, ale stala sa pravou rukou podnikateľky Renáty Hermysovej. Spolu zachraňujú slovenskú majoliku