BRATISLAVA. Hitom tohtoročnej turistickej sezóny je na Slovensku Dubaj, druhý najväčší emirát v Spojených arabských emirátoch. Cestovné kancelárie prekvapil fakt, že tento roku je celkovo zvýšený záujem o luxusnejšie pobyty.

„Medzi TOP 5 sa tento roku dostalo Turecko, Grécko, Španielsko, Chorvátsko, Taliansko. Obrovský dopyt je po Abú Zabí, ktoré na lukrativite získalo priamym spojením z Viedne. Celkovo idú Spojené Arabské Emiráty, nielen ich hlavné mesto,“ hovorí obchodný riaditeľ TUI ReiseCenter Slovensko.

 

 

Len letisko, nie emirát

Nielen on upozorňuje, aby si turisti pri kúpe pobytu v Dubaji poriadne prečítali, kam vlastne cestujú. Mnohí netušia, že Dubaj je iba jedným zo 7 emirátov Spojených Arabských Emirátov. Ak niekto ponúka Dubaj od 500 eur, majú byť ostražití. Táto cena je totiž nereálna.

Slovák za tieto peniaze pristane maximálne na letisku v Dubaji a autobusom odcestuje do iného emirátu, ale nemôže to byť luxusný hotel all-inclusive na pláži. Ak naozaj ostane v Dubaji, tak v mestskom hoteli, z ktorého bude musieť chodiť z mesta na verejnú mestskú pláž. Všetko za poplatky. Mestské hotely sú skôr na prenocovanie po nočnom živote. Mimo sezóny sa dá kúpiť Dubaj aj za 500 eur, ale nie je to preslávený dubajský luxus. Inak si na týždeň pripravte na osobu minimálne tisíc eur.

„To je základný problém. Nie vždy dostane klient korektnú informáciu, že za 500 eur nebude reálne dovolenkovať v Dubaji, ale v nejakom inom emiráte. Niektoré emiráty by som ani neodporúčal. Dovolím si tvrdiť, že je to jednoznačné zavádzanie zákazníka. Dovolenka na pláži all inclusive v Dubaji za 500 eur je nemožná, ani v lete pri 50 stupňových teplotách, keď je tam vlastne mimosezónne obdobie. Poznám takých, ktorí až po týždňoch zistili, že v Dubaji vlastne ani neboli. Dokonca, keď pristáli v Abú  Zabí netušili, že sú v hlavnom meste Spojených arabských emirátoch a že ním nie je Dubaj. Sú emiráty, kde okrem leňošenia v luxusnom rezorte nemá ani čo robiť, takže tie potom majú aj nižšie ceny. Ale určite to nie je Dubaj,“ vysvetľuje Kuracina.

 

Výhľad z plošiny na najvyššej budove sveta, na 124. poschodí veže Burdž Chalífa.

 

Ubytovať vás môžu inde

„Podozrivo nízku ponuku treba analyzovať. Letieť do Dubaja ešte neznamená aj ubytovanie v Dubaji. Niekedy takéto ponúkané balíky uvádzajú Dubaj, ale hotel sa v skutočnosti nachádza v inom emiráte. Aj dostupnosť letov cez spoločnosť Fly Dubai tlačí na nárast predaja lacnejších balíkov v porovnaní s tými ponúkanými napríklad vo Viedni. Dubaj má mnoho hotelov rôznych kategórií od 5-hviezdičkových až po 2-hviezdičkové mimo pláže,“ hovorí riaditeľka Michelle Pétermannová, ktorá zastupuje Dubaj vo Švajčiarsku, Rakúsku a krajinách strednej Európy.     

Slovenská asociácia cestovných kancelárií a cestovných agentúr do zmluvných vzťahov medzi klientom a cestovnou kanceláriou vstupovať  zo zákona nemôže, radí poriadne si preveriť hlavne zájazdy last minute.

„Nemám vedomosť o cestovných kanceláriách, ktoré ponúkajú zájazdy za ceny, ktoré uvádzate. Nevylučujem však, že za výnimočných podmienok pri predaji na poslednú chvíľu sa môže takáto ponuka objaviť. V takomto prípade však odporúčam dôkladne si overiť organizátora zájazdu a rozsah služieb, ktoré za túto cenu ponúka. A, samozrejme, si overiť, kde sa hotel naozaj nachádza. Môže byť situovaný pozdĺž celého pobrežia Spojených arabských emirátov. Cestovná kancelária je povinná im túto informáciu poskytnúť,“ hovorí Stanislav Macko prezident asociácie cestovných kancelárií.

Dubaj láka turistov na bohatstvo, luxus a prepych. Je tam najvyššia stavba sveta, najväčšie obchodné centrá, najmodernejšie metro na svete aj lyžiarsky areál po celý rok. Dubaj s 2,2 miliónmi obyvateľov chce prilákať každý rok 20 miliónov návštevníkov. 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší. 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk